«Առէկսինբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ում հատուկ ուշադրություն է դարձվում գործառնական ռիսկերի կառավարմանը: Ամենամեծ ֆինանսական ու գործարար համբավի կորուստներն առաջանում են հենց գործառնական ռիսկերի իրացումից: Ժամանակին հայրենական բանկերում գործառնական ռիսկերն ունեին երկրորդական նշանակություն, իսկ գլխավոր դերը հատկացվում էր բանկի համար «պրոֆիլային» համարվող վարկային ռիսկերին: Այսօր գործառնական ռիսկը` դա այն ռիսկերից մեկն է, որի կառավարումն ու ժամանակին կանխարգելումը թույլ է տալիս խուսափել էական կորուստներից կամ հասցնել դրանք նվազագույնի, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Գազպրոմբանկի խմբում ռիսկերի կառավարման ինտեգրացված համակարգի ներդրման պահից «Առէկսինբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն գործարկեց գործառնական ռիսկերի կառավարման այնպիսի մեթոդաբանություն, որը մշակվել է մայր բանկում գործող մեթոդաբանության հիման վրա: Այնտեղ առաջին անգամ ներդրվել է ֆունկցիոնալ-դերային մոդել, որը լիովին համապատասխանում է Բազելյան կոմիտեի պահանջներին:
Մայր բանկի ռիսկ-մենեջմենթի նախաձեռնությամբ Խմբի ֆինանսական կազմակերպություններում ներդրվել է և մշտապես կատարելագործվում է գործառնական ռիսկերի կառավարման մեթոդաբանությունը` հաշվարկման և վերլուծության համակարգի միջոցով բացահայտելով դրանց առկայությունը բոլոր ուղղություններով: Բացի այդ ԳՊԲ Խմբի ֆինանսական կազմակերպություններում ներդրվել են գործառնական ռիսկերի կառավարման մի քանի այլ կարևոր գործիքներ: Առաջինը` դա գործառնական ռիսկերի ռեգիստրն է, որտեղ մուտքագրվում է (հետագայում նաև` վերլուծվում) իրականացված ռիսկերի մասին՝ բանկի առանձին ստորաբաժանումների տեղեկատվությունը: Եվս մի օգտակար գործիք է էական ռիսկային իրադարձությունների (այդ թվում չիրականացված) և դրանց հետևանքների մասին տվյալների հավաքագրումն ու գրանցումը, որը նպաստում է բանկի աշխատանքում խնդրահարույց գործառնությունների բացահայտմանն ու շտկմանը: Եվ վերջապես` վերահսկողություն և մոնիթորինգ իրականացնելու համար գերազանց գործիք է հանդիսանում ռիսկի հանգուցային ցուցիչների համակարգը, որը թույլ է տալիս վերահսկել այս կամ այն գործառնական ռիսկի մակարդակը:
Այսօրվա դրությամբ «Առէկսինբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ գործառնական ռիսկերի կառավարման մեթոդաբանությունը համապատասխանում է մայր բանկի մեթոդաբանությանը և համարվում Հայաստանի բանկային համակարգում ամենաժամանակակիցներից ու արդյունավետներից մեկը:

Самые большие финансовые и репутационные потери возникают именно при реализации операционных рисков. Раньше в комбанках Армении операционные риски играли роль второго плана, а главная роль была отведена “профильным” для банка кредитным рискам. В настоящее время операционный риск –один из тех рисков, управление которым и своевременное принятие превентивных мер позволяют избежать существенных потерь или минимизировать их до оптимального уровня.
С момента введения интегрированной системы управления рисками в Группе Газпромбанка ЗАО “Арэксимбанк – группа Газпромбанка” внедрил у себя методологию управления операционными рисками, разработанную на основе аналогичной методологии, действующей в материнском Газпромбанке, который одним из первых внедрил у себя функционально-ролевую модель, полностью соответствующую требованиям Базельского комитета.
По инициативе риск-менеджмента материнского банка в финансовых организациях Группы была внедрена и постоянно совершенствуется методология управления операционными рисками, выявляя их наличие по всем направлениям, поддерживая систему учета и анализа. Кроме того, были внедрены несколько важных инструментов управления операционными рисками в финансовых организациях Группы “ГПБ” ОАО. В первую очередь, это реестр операционных рисков банка, куда вносится (а в последствии и анализируется) информация о рисках по каждому отдельному подразделению банка. Еще один полезный инструмент- сбор и регистрация данных о существенных (в том числе нереализованных) рисковых событиях и их последствиях, что способствует выявлению и исправлению целого ряда проблемных участков в работе банка. И, наконец, отличный инструмент для контроля и мониторинга – система ключевых индикаторов риска, с помощью которого банк регулярно отслеживает уровень того или иного операционного риска.
«На сегодняшний день методология управления операционными рисками ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» соответствует методологии материнского банка и является одной из самых современных и эффективных в банковской системе Армении», – говорится в сообщении пресс-службы банка.