ՀՀ գյուղնախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը ստուգումներ է անցկացրել այն ընկերություններում, որոնք ցանկություն են հայտնել ձկնամթերք արտահանել Ռուսաստան:
Ինչպես ասել է սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանը, ստուգումներից հետո, «Ռոսպոտրեբնադզոր» են ուղարկվել եզրակացությունները, որոնց հիման վրա 19 ձկնաբուծական ընկերություններից 5-ը գրանցվել են և թույլտվություն են ստացել արտահանելու իրենց արտադրանքը ռուսական շուկա:
«Ես երեկ նամակ եմ ստացել մեր ռուս գործընկերներից, որտեղ ասվում է, որ մյուս ընկերությունների գրանցման հարցը կդիտարկվի ընդունված ժամկետներում»,-ասել է նա՝ ներկայացնելով Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի եզրակացությունը ռուսական գործընկերների հետ աշխատանքի վերաբերյալ:
Բացի այդ, լուծվել է նաև հավաստագրերի փոխադարձ ճանաչման հարցեը, որտեղ Հայաստանը Ռուսաստանի համար հանդես է գալիս որպես երրորդ երկիր:
Անուշադրության չի մատնվել նաև ապրանքների սահմանային հսկողության հարցը, որոնք Հայաստանից արտահանվում են Ռուսաստան, և դրանց լաբորատոր փորաձքննության հարցը: Բախչագուլյանը հայտնել է, որ Հայաստանում արդեն ներդրվել է ռիսկերի վրա հիմնված ստուգումների համակարգ, որից ելնելով անհրաժեշտություն է առաջացել փոփոխություններ կատարելու 2 օրենքներում, որոնք շուտով կներկայացվեն կառավարության քննարկմանը:

Государственная служба безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении провела аудит тех компаний, которые проявили желание экспортировать свою рыбную продукцию в Россию.
Как сообщил глава Госслужбы Абрам Бахчагулян, после проведения аудита, в Роспотребнадзор были направлены заключения, на основе которых 5 из 19 рыбоводческих армянских компаний прошли регистрацию и получили разрешение экспортировать свою продукцию на российский рынок.
«Я вчера получил письмо от российских коллег, в котором говорится, что вопрос регистрации остальных будет рассмотрен в надлежащие сроки», – сказал он, представляя заключение Контрольной палаты Армении по работе Госслужбы с российскими партнерами.
Помимо этого, был решен и вопрос взаимопризнания сертификатов, где Армения выступает для России в качестве третьей страны.
Без внимания не остался и вопрос приграничного контроля товаров, направляемых в Армению из России и их лабораторной экспертизы. В связи с этим Бахчагулян сообщил, что в Армении уже внедрена система проверок, основанных на рисках, и, исходя из этого, возникла необходимость внесения изменений в 2 законах, которые скоро будет представлена на рассмотрение в правительство Армении.
Контрольная палата Армении провела проверки в госорганах Армении за 2012 год. Проверки были осуществлены в министерствах юстиции, труда и социальных вопросов, финансов и экономики, экологии, транспорт и связи, градостроения, образования и науки, территориального управления, МЧС, в том числе, в Государственной службе безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении, Государственном комитете водного хозяйства, Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК).