«Իտեռա» կազմակերպությունների միջազգային խմբի ներկայացուցիչները մինչև այս ամսվա վերջ, հավանաբար, կրկին կայցելեն Հայաստան՝ ՀՀ ղեկավարության հետ «Նաիրիտ» գործարանի կառավարումը ստանձնելու խնդրի շուրջ բանակցելու նպատակով:Ինչպես գրում է «168 ժամը», ռուսական կողմը իր դիրքորոշումը չի փոխել. պատրաստ են վճարել 100 մլն դոլար և խոստանում են հետագայում կանոնավոր վճարել աշխատակիցների աշխատավարձերը, սակայն հրաժարվում են ստանձնել «Նաիրիտի» նախկին պարտավորությունները: Ակնկալվում է, որ «Նաիրիտի» ճակատագիրը կորոշվի արդեն հաջորդ ամսվա սկզբին:
Ինչպես PanARMENIANNet-ի թղթակցին են հայտնել էներգետիկայի նախարարության մամլո ծառայությունում, բանակցությունները միջազգային ընկերությունների հետ շարունակվում են և շահագրգիռ կողմերի թվում է նաև «Իտեռան»:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Վեդոմոստին», ռուսական «Իտեռան» ու «Ռոսնեֆտը» ուսումնասիրում են քիմիական հսկայի արդիականացման հնարավորությունը:
Էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը բազմիցս է հայտարարել, որ 400-500 մլն դոլար է հարկավոր գործարանը միջազգային չափանիշներին հասցնելու համար:
2006թ. ընկերության բաժնետոմսերի 90 տոկոսը վաճառվեց բրիտանական Rainoville Property Limited ընկերությանը 40 մլն դոլարով, մնացած 10 տոկոսը պատկանում են ՀՀ կառավարությանը:

Представители российской компании «Итера» скорее всего до конца текущего месяца посетят Армению для обсуждения с руководством страны вопроса сдачи в управление химзавода «Наирит».
Как пишет армянская газета «168 жам», российская сторона не изменила свои позиции и готова уплатить 100 млн долларов, а также обязуется в дальнейшем регулярно выплачивать зарплаты сотрудникам. Однако, согласно источнику, отказывается брать на себя прежние обязательства «Наирита». В силу чего ожидается, что судьба завода будет уточнена уже в начале следующего месяца.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIANNet в пресс-службе Министерства энергетики Армении, переговоры по вопросу завода «Наирит» с международными компаниями продолжаются. В Министерстве также добавили, что среди заинтересованных стороны и компания «Итера»
Как ранее сообщали «Ведомости», российская компания «Итера» совместно с «Роснефтью» изучают возможность модернизации армянского химзавода «Наирит».
Министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян не раз заявлял, что на модернизацию армянского завода «Наирит» для приведения его в соответствие международным критериям потребует порядка $400-500 млн. инвестиций.
В 2006 году 90% акций компании “Наирит” были проданы британскому консорциуму Rainoville Property Limited за $40 млн., оставшиеся 10% акций принадлежат правительству Армении.