Հայաստանում գազի գնի կտրուկ բարձրացման հայտարարությունը սոցիալական և աշխարհաքաղաքական հետևանքներին վերաբերվող բազմաթիվ հարցեր բորբոքեց: Գնի բարձրացման կոնկրետ չափի, ժամկետների և կիրառման շուրջ քննարկումները շարունակվում են և, հուսով ենք, կհանգեցնեն իրագործելի լուծման: Միաժամանակ արժե դիտարկել այն մեծ ներուժը, որը կօգնի Հայաստանի քաղաքացիներին՝ հիմնվելով այլ եվրոպական երկրների նմանատիպ փորձի վրա: Այս համատեքստում Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ (ՀԵԲ) կազմակերպությունը կոչ է անում Հայաստանի կառավարությանը և Եվրամիությանը կրկնապատկել իրենց ընդհանուր ջանքերը՝ նվազեցնելու Հայաստանում գազի սպառումը և կորուստը հիմնականում հետևյալ երկու ոլորտներում.
Հայաստանում մինչև օրս բնակելի շենքերի մեծ մասը ջեռուցվում է հին համակարգերով և կարիք ունի հիմնական ջերմամեկուսացման, ինչի պատճառով էներգիայի մինչև 50% կորուստ է լինում: Հետևաբար կառավարությունը պետք է իր սուբսիդավորման մեծ մասը կենտրոնացնի այդ խնդիրների լուծմանն ուղղված բարենորոգման ծրագրերի վրա, ինչպես նաև դիմի համապատասխան ծրագրերի փորձից ԵՄ-ի խորհրդատվությանը՝ այդ թվում նաև շենքերի էներգետիկ անձնագրերին վերաբերող ԵՄ նոր ծրագիրը: Ի վերջո, ԵՄ-ը պետք է ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերի էներգետիկ արդյունավետությանն ուղղված վարչական բարեփոխումներին, ինչպես նաև մասնակի օգնություն՝ բարենորոգման ֆինանսավորմանը: Եթե ԱՄՆ-ը միանա վերջինիս, նրանք կարող են ավելի մեծ վստահությամբ պնդել, որ Հայաստանը շարունակի թույլ կախվածություն ունենալ իրանական գազից:
Ներկայումս Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի 30-40%-ը արտադրվում է գազի շահագործմամբ աշխատող ջերմաէլեկտրակայաններում: Մինչդեռ, Հայաստանը շարունակում է ոչ արդյունավետ օգտագործել արևային, հողմային և հիդրոէներգիայի իր հսկայական ներուժը: Այս վերականգնվող աղբյուրները կարող են բարձրացնել Հայաստանի էներգետիկ անկախությունը և ապակենտրոնացնել Հայաստանի էներգիայի արտադրության ռազմավարական վտանգները բնական աղետների կամ հակամարտությունների ժամանակ: Գերմանիան, այլ երկրների շարքում, Հայաստանին առաջարկել է վերականգնվող էներգիայի ծրագիր, որը պետք է արագ գործարկել և հնարավորին չափ լայն ընդգրկմամբ:
Մենք կարծում ենք, որ խնդիրը պետք է լուծվի հիմնականում Հայաստանում, որը կրում է էներգետիկ շուկայի նույնատիպ փոփոխություններ, ինչ Կենտրոնական Եվրոպայի երկրները 1990-ականներին, և այդ գործընթացը կշարունակվի առաջիկա 10-20 տարիների ընթացքում: Գազի գնաճերը կարող են փոխհատուցվել, նույնիսկ գերհատուցվել, եթե գները անկում ապրեն այլ ոլորտներում, և նվազեցվի գազի միջին սպառումը հայաստանյան ընտանիքներում: Այդ նպատակով վերը նշված բոլոր միջոցները պետք է միասին կիրառվեն: Հայաստանցիները պետք է նաև վստահ լինեն, որ ԵՄ-ի հետ Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիրը կօգնի շուկայի արդյունավետությանը և առաջիկա տարիներին կնվազեցնի ամենօրյա ապրանքների գինը Հայաստանում, հայտնում է ՀԵԲ մամլո ծառայությունը:

The announcement of sharply increased gas prices for Armenia have sparked many questions about social and geo-political consequences, European Friends of Armenia (EuFoA) said in a statement.
Discussions on the exact extent, the timing and the handling of the price increase are still on-going and will hopefully lead to a feasible solution. Meanwhile, it is worth looking at the large potential for helping Armenian citizens based on similar experiences made in other European countries.
In this context, EuFoA calls upon the Armenian government and the EU to redouble their common efforts to reduce avoidable gas consumption and waste in Armenia in mainly two areas:
1. In Armenia until today, most housing relies on old style heating systems and lacks basic insulation, wasting up to 50% of the energy. The government should therefore focus most of its subsidies on renovation projects which tackle these issues and seek the EU’s advice with similar programmes in the EU, including the new EU energy passports for buildings. Finally, the EU should provide financial assistance for energy-efficiency related administrative reforms and in part also for renovation funds. If the USA joins the latter, they can more credibly insist on the continued low reliance on Iranian gas in Armenia.
2. Currently 30-40% of Armenia’s electricity is produced by thermal power plants based on gas. Meanwhile, Armenia continues to underexploit its large potentials in solar, wind and hydraulic energy. These renewable sources would also increase Armenia’s energy independence and decentralise the strategic risks of Armenia’s energy production in times of natural disasters or conflicts. Germany, amongst others, has offered Armenia a renewable energy programme, which should be implemented quickly and possibly widened.
“We believe that the problem needs to be resolved primarily in Armenia, which undergoes energy market changes similar to those in Central European countries in the 1990s and will continue to do so over the coming 10 to 20 years. The consequences of price increases can be compensated, even over-compensated, by falling prices in other areas and a reduction of the average gas consumption by families in Armenia. For this, all the measures described here need to be applied together. Armenians should also be reassured that the EU-Armenia Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) will help increase the market efficiency and reduce prices of every-day goods in Armenia in the coming years,” EuFoA said.