«Արմավիան» պարտք է «Զվարթնոցին» շուրջ 5,5 մլն դոլար: Այդ մասին մայիսի 24-ին հայտնել է «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր մենեջերի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանը:
Անդրադառնալով կառավարության կողմից ավիաընկերությանը ներկայացրած հայցին՝ Շխյանն ասել է, որ օդանավակայանը կմիանա այդ հայցին վերադարձնելու համար իր գումարը:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, ի դեմս պետեկամուտների կոմիտեի, դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ «Արմավիա» ընկերության: Այսօր ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը խորհրդարանում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտնեց, որ հայցը կապված է օդի հարկի գանձումների հետ:
Ֆինանսների նախարարը հայտնեց, որ «Արմավիային» այլ պարտատերեր էլ են դատի են տվել, իսկ պետության հետ պարտավորությունների վերջնահաշվարկ դեռ չի կատարվել:
Հիշեցնենք, որ մարտի 29-ին «Արմավիան» հայտարարել էր, որ ապրիլի 1-ից այլևս թռիչքներ չի իրականացնի ու սնանկ կհայտարարվի:

Задолженность авиакомпании «Армавиа» перед ЗАО «Международные аэропорты – Армения» («Звартноц») составила порядка 5,5 млн долларов. Об этом 24 мая сообщил заместитель главного менеджера ЗАО «Международные аэропорты – Армения» Андраник Шхян.
Касаясь поданного правительством Армении иска на авиакомпанию, Шхян сказал, что аэропорт намерен присоединиться к этому судебному процессу, чтобы вернуть указанную сумму.
Правительство Армении в лице комитета по госдоходам предъявило судебный иск в отношении авиакомпании “Армавиа”. Во время вопросов-ответов в парламенте Армении министр финансов Армении Давид Саркисян, сообщив об этом, заявил, что иск связан со сбором налога на воздух. Он также отметил, что против «Армавиа» подали иски и другие кредиторы, а окончательного изучения выполнения обязательств авиакомпании перед государством проведено пока не было.
Что же касается 6 воздушных судов «Армавиа», то они будут стоять на территории аэропорта до окончательного судебного разбирательства.