Համաշխարհային բանկի անդամ IFC-ն և Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը (ՍԱԶԲ) կօժանդակեն Հայաստանում մրգային հյութերի առաջատար արտադրողին՝ օգնելով գյուղական համայնքներին` աշխատատեղերի ստեղծման, գյուղատնտեսության զարգացման և արտահանման ծավալների ավելացման խնդիրների լուծման հարցում:
IFC-ն կտրամադրի Եվրոթերմին՝ «Նոյան» մրգային հյութերի և պահածոների արտադրողին 2,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ, իսկ ՍԱԶԲ-ը՝ 2,05 միլիոն եվրոյի վարկ: Եվրոթերմի արտադրության նախատեսված ընդլայնման արդյունքում կավելանան ընկերությանը թարմ միրգ և բանջարեղեն մատակարարող ֆերմերների վաճառքի ծավալները` հատկապես Արմավիրի և Կոտայքի մարզերում: Սա ագրոբիզնեսի ոլորտում IFC-ի առաջին ներդրումն է Հայաստանում:
Բացի ներդրումներից, IFC-ն տրամադրում է Եվրոթերմին նաև խորհրդատվական ծառայություններ՝ օգնելով ներդնել միջազգայիին նորմերին համապատասխան սննդի անվտանգության կառավարման համակարգ: Ակնկալվում է, որ IFC-ի «Սննդի անվտանգության բարելավման ծրագրի» շրջանակներում ստացած խորհրդատվության արդյունքում կբարձրանա ընկերության մրցունակությունը, ինչպես նաև վաճառքի և արտահանումների ծավալները: Ծրագրին ֆինանսական օժանդակություն է տրամադրում Ավստրիայի Ֆինանսների նախարարությունը:
Այն պահից, երբ 1995թ. Հայաստանը դարձավ IFC-ի անդամ, IFC-ն ներդրել է 244 մլն. դոլար 40 ծրագրի իրականացման համար արդյունաբերության ողջ տիրույթում, այդ թվում ֆինանսական շուկաների, արտադրության և հանքարդյունաբերության ոլորտներում: IFC-ի խորհրդատվական ծառայություններն իրականացվում են ծրագրերի միջոցով, որոնք ուղղված են սննդամթերքի անվտանգության ապահովման գործընթացներին, ֆինանսական հատվածին, կայուն էներգետիկային և կանոնակարգման դաշտի պարզեցմանը:

IFC, a member of the World Bank Group, and Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) will support a producer of fruit juice in Armenia, benefitting the rural community by creating jobs, boosting agriculture, and increasing exports.
IFC will provide a loan of $2.5 million and BSTDB will provide €2.05 million to Euroterm, the makers of Noyan fruit juice and canned foods. Euroterm’s planned production expansion will increase the sales of farmers, especially those from the Armavir and Kotayk provinces, who supply fresh fruits and vegetables to the company. This is IFC’s first investment in Armenia’s agribusiness sector.
“As a result of this partnership with international financial institutions, we hope to continue modernizing our production, expand our work force, and increase our revenue and exports.” said Vahe Ghazaryan, General Manager, Noyan Company. “Long-term debt financing and expert advice will help us achieve our goals.”
As well as investment, IFC is also providing advisory services to Euroterm, helping to implement a food safety management system based on international standards. Advice from the IFC Armenia Food Safety Improvement Project is expected to increase the company’s competitiveness, sales, and exports. The project is supported with funds from the Ministry of Finance of Austria.
“The agricultural sector is the largest employer in Armenia and has strong export potential. We are happy to support a market leader like Noyan with its expansion plans, as this project will also benefit the company’s suppliers, small farmers in rural areas,” said Guy Ellena, IFC Director for Manufacturing, Agribusiness and Services for Europe, the Middle East and North Africa.
Armenia became a member and a shareholder of IFC in 1995. Since then, IFC has invested $244 million in 40 projects across a range of sectors, including financial markets, manufacturing, and mining. IFC advisory services provide advice on the financial sector, sustainable energy, regulatory simplification, and food safety.