«Հայաստանի Հանրապետության 2012թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ ՀՀ Վերահսկիչ պալատի եզրակացությունը Ազգային ժողովում ներկայացրեց ՎՊ խորհրդի անդամ Սեյրան Ավագյանը:
Սեյրան Ավագյանը նկատեց, որ 2012-ի պետբյուջեի փաստացի եկամուտները կազմել 946 մլրդ 153 մլն 349 հազար դրամ՝ ներառյալ արտաբյուտջետային եկամուտները: 2011-ի համեմատ եկամուտները աճել են 65 մլրդ 342 մլն 353 հազ դրամով կամ 7,4%-ով։
Բյուջեի փաստացի եկամուտների կառուցվածքում հարկային եկամուտները և պետական տուրքը կազմել են 79,2%՝ առանց արտաբյուջետային երկամուտների։
Ծախսերը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 951,7 մլրդ դրամ` 97,1%-ով ապահովելով տարեկան ծրագրի կատարումը: ՀՀ 2012 թվականի պետական բյուջեի ծախսերը նախորդ տարվա համեմատ աճել են 4%-ով կամ 37 մլրդ դրամով:
2012թ-ի պետբյուջե մուտքագրվել է 23 մլրդ 825 մլն 997 հազար պետսկան տուրք։
2012 դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ պետական պարքտը կազմել է 4 մլրդ 369 մլն 3 հազար ԱՄՆ դոլար, որից 3 մլրդ 738 մլն 3 հազար ԱՄՆ դոլարը կազմել է արտաքին պարտքը:
2012-ի պետբյուջեն կատարվել է 59 մլրդ դրամ պակասուրդով՝ կազմելով ճշտված ծրագրով նախատեսված 132 մլրդ դրամի 45%-ը:
«Եկամուտների, ծախսերի և պակասուրդի ամրագրված ցուցանիշները արտացոլում են պետական բյուջեի փաստացի կատարողականը»,- ասաց ՎՊ խորհրդի անդամը:

29 Май 2013 - 12:43 AMT
Контрольная палата: Показатели доходов, расходов и дефицита отражают фактическое выполнение госбюджета Армении
Фактический показатель доходов госбюджета Армении по итогам 2012 года составил 946 млрд 153 млн драмов, включая внебюджетные доходы. Как отметил 29 мая в парламенте Армении в ходе обсуждений отчета правительства РА относительно выполнения госбюджет за 2012 год член Совета Контрольной палаты Сейран Авакян, по сравнению с 2011 годом доходы госбюджета выросли на 65 млрд 342 млн драмов или 7,4%. При этом в структуре доходов госбюджета на долю налоговых доходов и госпошлин пришлось 79,2% (без учета внебюджетных средств).
Расходы госбюджета за отчетный период составили 951,7 млрд драмов, обеспечив выполнение годовой правительственной программы на 97,1%. В 2012 году по сравнению с 2011 годом расходы госбюджета увеличились на 4% или 37 млрд драмов.
По состоянию на 31 декабря 2012 года общий государственный долг составил 4, 369 млрд долларов США, из которых 3, 738 млрд долларов США – внешний госдолг.
Госбюджет выполнен с дефицитом в 59 млрд драмов против запланированных 132 млрд драмов.
«Показатели доходов, расходов и дефицита отражают фактическое выполнение госбюджета», – подчеркнул Сейран Авакян.