Ֆերմեր Սամվել Հարությունյանը Գյառգյառ գյուղից մտադիր է դիմել Եվրոպական դատարան պաշտպանելու համար սեփական շահերն ու «ՀայՌուսգազարդից» հատուցում պահանջելու մտադրությամբ: Այդ մասին մայիսի 30-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է նրա փաստաբան Նազենի Վարդենյանը:
Բանն այն է, որ նա զրկվել է իր ջերմոցային տնտեսությունը շահագործելու հնարավորությունից, որը 44 մլն դրամի բերք էր տալիս: 80 տոննա լոլիկն ու վարունգը ոչնչացվեցին մեկ պատճառով՝ մենաշնորհատեր «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն անհիմն կերպով անջատել էր գազի մատակարարումը 2008թ. նոյեմբերի 1-11, երբ 4 աստիճան ցուրտ էր: Զավեշտալին այն է, որ պատասխանող կողմը հայցվորից պահանջել է 4,4 մլն դրամ վճարել պարտքի դիմաց և գրավ դնել գույքը: Սակայն գյուղացին չէր կատարել այդ պահանջը, իսկ ընկերությունը վերսկսել էր գազի մատակարարումը նոյեմբերի 11-ից հետո: Նույն իրավիճակը կրկնվել է 2009 թվականին:
Այս տարիների ընթացքում գյուղացին դատավարության մեջ է «ՀայՌուսգազրադի» հետ, որը պետք է հատուցի նրան շուրջ 90 մլն դրամ, առանց որևէ պատճառի նրա բերքը երկու անգամ ոչնչացնելու համար:
Սամվել Հարությունյանին հաջողվել է շահել դատը առաջին ատյանի դատարանում, սակայն «ՀայՌուսգազարդը» բողոքարկել է որոշումը: Քանի որ «որոշակի ճնշում էր գործադրվել», ապա Վերաքննիչ դատարանը նույնիսկ նոր փորձաքննություն չի նշանակել և գործը լուծվել է հոգուտ ՓԲԸ-ի:

Армянский фермер Самвел Арутюнян из села Гяргяр намерен обратиться в Европейский суд, чтобы защитить свои интересы и потребовать возмещение от «АрмРосгазпрома». Об этом 30 мая на пресс-конференции в Ереване заявила защитник фермера Назени Варданян.
Дело в том, что он лишился своего тепличного хозяйства, которое давала урожай в 44 млн драмов. 80 тонн помидоров и огурцов были уничтожены по одной простой причине: монополист в сфере реализации газа ЗАО «АрмРосгазпром» неоправданно отключило газ в теплице с 1 по 11 ноября 2008 г., когда на улице стоял мороз в 4 градуса. Но что вызывает абсолютное непонимание так это то, что ответчик предъявил истцу требование – уплатить 4,4 млн драмов и заложить имущество. Однако фермер не выполняет эти требования, а компания ни с того ни с сего восстанавливает подачу газа после 11 ноября. Аналогичная ситуация повторилась и в 2009 году.
На протяжении этих лет фермер судится с «АрмРосгазпромом», который должен возместить ему порядка 90 млн драмов за то, что два раза уничтожила его урожай без каких либо причин.
Самвелу Арутюняну удалось выиграть дело в суде первой инстанции, однако ЗАО «АрмРосгазпром» подало на обжалование. Поскольку имело место «определенное давление», то в свою очередь Кассационный суд не назначил даже повторной экспертизы, и дело было разрешено в пользу монополиста.