Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 30-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ մասնակցել է«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստին:
Նախագահ Սահակյանի խոսքով` հանդիպումների այս ձևաչափը վաղուց արդեն դարձել է համահայկական կարևորագույն ծրագրերի քննարկման և առաջնահերթությունների նախանշման հարթակ: Բակո Սահկյանը նշել է, որ այսօր մեր առջև ծառացած են որակապես նոր խնդիրներ, որոնց պետք է լուծում տրվի՝ իրականացնելով ռազմավարական նոր ծրագրեր: Նման նախագծերի շարքում երկրի ղեկավարը կարևորել է Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոմայրուղին, որը հյուսիսային ուղղությամբ Արցախը Հայաստանին կապող հիմնական օղակն է, և որի դերակատարությունը դժվար է գերագնահատել հայկական երկու հանրապետությունների կյանքում:
Ըստ Նախագահ Սահակյանի` մայրուղու շահագործումը միանգամից կլուծի սոցիալ-տնտեսական և ռազմավարական բազմաթիվ խնդիրներ, մասնավորապես, կնպաստի ԼՂՀ Մարտակերտի և Շահումյանի շրջանների առաջընթացի ապահովմանը, ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանը և լուրջ խթան կհանդիսանա ամբողջ Արցախի զարգացման ու զորացման համար:
Հաշվի առնելով այս ամենը` Արցախի Հանրապետության նախագահն առաջարկել է ծրագրում ընդգրկել Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոմայրուղու ասֆալտապատման ու բարեկարգման աշխատանքները: Առաջարկն ընդունվել է և մտցվել 2013թ. հեռուստամարաթոնի ծրագրի մեջ:
Նույն օրը հայկական երկու հանրապետությունների առաջնորդները մասնակցել են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի երրորդ նիստին, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

On May 30, Artsakh Republic President Bako Sahakyan and Armenian President Serzh Sargsyan participated in Yerevan-hosted meeting of the "Hayastan" All-Armenian Fund Board of Trustees.
According to President Sahakyan this format of meetings has already become a platform for discussing the programs of Pan-Armenian significant and outlining new priorities. President Sahakyan stressed the need to solve the existing problems through new strategic initiatives.
Among such projects the Head of the State noted Vardenis-Martakert highway as the main link connecting Artsakh with Armenia in the northern direction and whose role is difficult to overestimate for the two Armenian states.
According to President Sahakyan the exploitation of the highway will immediately solve numerous socioeconomic and strategic problems; in particular, it will contribute to the development of the Martakert and Shahoumyan provinces, amelioration of the demographic situation and will give a strong impetus for the development and strengthening of the entire Artsakh.
Taking into consideration all these aspects the Artsakh Republic President offered to include the improving and asphalting of the Vardenis-Martakert highway into the program of the “Telethon-2013”. The proposal was accepted and included in the program of telethon.
On the same day the leaders of the two Armenian states partook in the 3rd session of the state commission on coordinating Armenian Genocide 100th anniversary commemorative events, Central Information Department at Artsakh President's Office reported.