ԱՄՆ-ում բնակվող, ծնունդով Թուրքիայից հայտնի երաժիշտ, ուդահար Երվանդ Բոստանջին մտադիր է վերադառնալ հայրենիք՝ Դիարբեքիր, հայտնում է Ermenihaber.am-ը:
Հունիսի 20-ին նախատեսվող վերադարձի ծախսերը կհոգա Թուրքիայի մշակույթի ու զբոսաշրջության նախարարությունը: Բոստանջին գրող Շեյմուշ Դիքենի հետ Փարիզում կայցելի Ահմեդ Քայի, Յիլմազ Գյունեյի, իսկ Բրյուսելում՝ հայտնի հայազգի երգիչ Արամ Տիգրանի շիրիմները:
Արամ Տիգրանը, որն առավելապես հայտնի է քրդերեն լեզվով գրած իր երգերով, կտակել էր թաղել իրեն Դիարբեքիրում, սակայն Թուրքիայի իշխանությունները թույլ չտվեցին, քանի որ նա Թուրքիայի քաղաքացի չէր: Նրա շիրիմի մոտ Բոստանջին ուդի նվագակցությամբ կկատարի հայերեն, քրդերեն և թուրքերեն երգեր:
Դիարբեքիրի քաղաքապետ Օսման Բայդեմիրը աշխատանք է խոստացել նրան Դիարբեքիրի Արամ Տիգրանի անվան կոնսերվատորիայում:

Уроженец Турции, проживающий в США известный музыкант, мастер игры на уде Ерванд Бостанджы собирается вернуться на родину – в Диарбакыр, сообщает Ermenihaber.am.
Расходы на возвращение, запланированное на 20 июня, взяло на себя министерство культуры и туризма Турции. До отбытия Бостанджы вместе с писателем Шеймушем Дикеном в Париже посетил могилы Ахмета Кая, Йылмаза Гюнея, а в Брюсселе – могилу армянского певца Арама Тиграна.
Арам Тигран, известный своими песнями преимущественно на курдском языке, в своем завещании попросил похоронить себя в Диарбекире, однако власти Турции не дали разрешение на похороны в связи с тем, что Тигран не был гражданином Турции. У могилы Ерванд Бостанджы на уде исполнит песни на армянском, курдском и турецком языках.
Мэр Диарбекира Осман Байдемир пообещал Бостанджы устроить его на работу в консерватории имени Арама Тиграна в Диаберкире.