Կառավարությունը թղթի վրա ներկայացրեց շատ արդիական և առաջադեմ ծրագիր առաջիկա 5 տարիների համար, սակայն այս կազմով նրան հազիվ թե հաջովի ծրագիրը կյանքի կոչել, վստահ է Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը: «Բոլոր 12 նախարարներին պետք է փոխել, ճիշտ է, կարելի է թողնել 4-5-ին, սակայն այս մտածելակերպով նրանք չեն կարող իրականացնել ծրագիրը: Գոնե 4-5 բարեփոխիչ պետք է լինի վարչապետի շուրջ, մեխանիզմը գործի դնելու համար»,-ասել է նա:
Բացի այդ, ինչպես նշել է Մակարյանը, կառավարությունը պետք է արմատապես փոխի իր կառուցվածքն ու կանոնադրությունը, քանի որ նախարարները չեն կատարում իրենց գործառույթները:
2013-2017թթ. կառավարության ծրագիրն ունի 5 հիմնական ուղղություն՝ անվտանգ ու ապահով Հայաստան, աշխատատեղերի ստեղծում արդարացի աշխատավարձով, ազատ ու արդար Հայաստան, մարդկային կապիտալ ու ինստիտուցիոնալ զարգացում:
Նոր փաստաթղթում պահպանված են նախորդ ծրագրի բոլոր թիրախային ցուցանիշները, մասնավորապես, տնտեսական աճը, նվազագույն աշխատավարձի կրկնապատկումը, աղքատութայն նվազումը 8-10 տոկոսով, 100 հազար նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, կենսաթոշակների ու ՀՆԱ կառուցվածքում հարկաբաժնի ավելացումը: Նոր կառավարությունը ձևավորվել է մայիսի 8-ին:

Правительство Армении на бумаге представило очень передовую модерн-программу на ближайшие 5 лет, однако в нынешнем составе ему не удастся ее реализовать, уверен председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян. «Всех 12 министров необходимо сменить, можно, правда, оставить 4-5, однако действующие министры с их мышлением не смогут ее реализовать. Хотя бы 4-5 реформаторов должны окружать премьера, чтобы сдвинуть механизм», – сказал он.
Помимо этого, как отметил Гагик Макарян, правительству страны необходимо кардинально поменять свою структуру и устав, поскольку министерства не выполняют возложенную на них миссию.
В программу правительства на 2013-2017 годы включены пять основных направлений: безопасная и обеспеченная Армения, создание рабочих мест со справедливой заработной платой, свободная и справедливая Армения, человеческий капитал и институциональное развитие.
В новом документе сохранены все целевые показатели прошлой программы, в частности, экономического роста, удвоения минимальной заработной платы, сокращения бедности на 8-10%, создание 100 тысяч новых рабочих мест, а также обеспечение роста пенсий и увеличения доли налогов в структуре ВВП. Новое правительство Армении было сформировано 8 мая по итогам президентских выборов 18 февраля.