Ժամանակն է լրջորեն մտածել էներգիայի արտադրության այլընտրանքային աղբյուրների մասին, հայտարարել է մամլո ասուլիսւմ Հայաստանում էներգետիկ ծառայություններ մատուցող ասոցիացիայի նախագահ, «Տեխնո Էկո» ՍՊԸ-ի ղեկավար Միխայիլ Մարտիրոսյանը: «Եթե Հայաստանը սկսի գազի դիմաց վճարել այն գնով, ինչ Եվրոպան, ապա ի՞նչ վիճակում կհայտնվի մեր երկիրը»,-ասել է նա՝ մեկնաբանելով գազի սակագնի բարձրացման շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Միխայիլ Մարտիրոսյանը օրինակ է բերել եվրոպական երկրները, որտեղ էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների զարգացումը սուբսիդավորվում է պետության կողմից, ի տարբերություն Հայաստանի, որտեղ դա թողնված է միայն մասնավոր հատվածի վրա: Ըստ նրա, անցյալ տարի Ֆիզիկայի ինստիտուտի տարածքում անգլիացիների հետ համատեղ հիմնվեց արեգակնային կոլեկտորների արտադրություն: Աշխատանքի 10 ամիսների ընթացքում վաճառքների ծավալները կազմել են ընդամենը 10 մլն դոլար, ինչն ամենևին էլ մեծ գումար չէ:
Միխայիլ Մարտիրոսյանը ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ Հայաստանում էներգաարդյունավետության մասին լավ օրենք է մշակվել, որը, ցավոք, մնացել է թղթի վրա: Փորձագետը հիշեցրել է, որ Հայաստանում գործող ՀԷԿ-երն արտադրում են երկրում էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր ծավալի 30 տոկոսը, նույնքան, որքան ԱԷԿ-ը:
Իր հերթին Սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը համակարծիք էր, որ Հայաստանը պետք է մտածի էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների զարգացման մասին, առավել ևս, որ ԱԷԿ շահագործման ժամկետը սպառվել է, իսկ ԵՄ-ն վերջնագիր է ներկայացնում այն փակելու մասին:

3 Июнь 2013 - 08:24 AMT
Настало время, чтобы государство и общественность всерьез подумали об альтернативных источниках производства энергии, заявил на пресс-конференции председатель Ассоциации по предоставлению энергетических услуг, директор ООО «Техноэко» Михаил Мартиросян. «Если Армения начнет платить за газ цену, которую платит Европа, то в какой ситуации окажется страна», – сказал он, комментируя ситуацию вокруг повышения цен на газ.
В связи с этим Михаил Мартиросян привел пример европейских стран, где развитие альтернативных источников энергии субсидируется со стороны государства, в отличие от Армении, где это направление положено лишь на частные основы. Так, по его словам, в прошлом году на территории Института физики было основано совместное с англичанами производство солнечных коллекторов. За 10 месяцев работы объемы продаж составили всего 10 млн долларов, что является совсем небольшой суммой.
Михаил Мартиросян обратил внимание на то, что в Армении был разработан хороший закон об энергоэффективности который, к сожалению, так и остался на бумаге. Экперт также напомнил, что на долю действующих в Армении ГЭС приходиться 30% от общего объема вырабатываемой в стране электроэнергии, на АЭС – также порядка 30%.
Со своей стороны председатель Ассоциации потребителей Армен Погосян согласился с тем, что Армении следует подумать о развитии альтернативных источников энергии, тем более, что срок эксплуатации Армянской АЭС фактически истек, а ЕС со своей стороны ставит перед страной ультиматум о ее закрытии.