7,2-տոկոսանոց տնտեսական աճը 2012թ., ինչպես նաև թիրախային սահմանը չգերազանցած գնաճը (4±1,5%), դրական անդրադարձան Հայաստանի ֆինանսական կայունության վրա: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԿԲ Ֆինանսական համակարգի կայունության ու զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը՝ ներկայացնելով 2012թ. ֆինանսական կայունության մասին զեկույցը»:
Ըստ նրա, դա առաջին հերթին թույլ կտա ֆինանսական կազմակերպություններին առավել արդյունավետ աշխատել նման կայուն իրավիճակում ու ռիսկերի կառավարման համապատասխան համակարգ ձևավորել: Ֆինանսական կայունության արդյունքում, ըստ Գրիգորյանի, «չաշխատող վարկերը» ֆինկազմակերպություններում լավ դինամիկա ունեցան, լինելով 3-4 տոկոսի միջակայքում, իսկ կախված սեզոնից՝ 5 տոկոսի սահմանում: «2012թ. ավարտին «չաշխատող վարկերը» ընդհանուր վարկային պորտֆելում կազմել են 3,5 տոկոս, ինչը ընդամենը 0,1 տոկոսվ է ավելի 2011թ. ցուցանիշից»,-ասել է նա: Փորձագետը հավելել է, որ այս ցուցանիշը Հայաստանում միջինցի ցածր է 10 տոկոսով, եթե համեմատելու լինենքն զարգացած երկրների հետ:
Անդրադառնալով արտաքին միջավայրի ազդեցությանը Հայաստանի ֆինանսական կայունության վրա՝ Անդրանիկ Գրիգորյանը նշել է, որ երկրի տնտեսությունն, անկասկած, կախված է եվրոյի գոտու տուրբուլենտային վիճակից, որը մինչ օրս չի կարողանում հաղթահարել պարտքային ճգնաժամը: Փորձագետը նաև ուշադրությունը հրավիրել է այն փոփոխությունների վրա, որ կատարվում են ապրանքահումքային բորսաներում: «Մենք մեծ ռսիկերի ազդեցության տակ ենք, քանի որ արտահանող երկիր ենք»,-ասել նա:

Зафиксированный по итогам 2012 года экономический рост на уровне 7,2%, а также уровень инфляции, находящийся в целевом коридоре (4±1,5%), оказали положительное влияние на финансовую стабильность в Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал начальник Управления стабильности и развития финансовой системы ЦБ Андраник Григорян, представляя «Отчет финансовой стабильности за 2012 год».
По его словам, это в свою очередь позволило финорганизациям более эффективно работать в такой стабильной ситуации и сформировать соответствующую систему управления рисками. Результатом финансовой стабильности, как отметил Григорян, являются «неработающие» кредиты в финорганизциях, которые показали хорошую динамику, находясь в промежутке в среднем 3-4%, в зависимости от сезонного фактора – до 5%. «По итогам 2012 года «неработающие» кредиты в общем кредитном портфеле составили 3,5%, что всего на 0,1% больше показателя 2011 года», – сказал он. При этом эксперт добавил, что данный показатель в Армении ниже среднего уровня по сравнению с показателями развитых стран в 10%.
Касаясь влияния внешней среды на финансовую стабильность Армении, Андраник Григорян отметил, что экономика страны, безусловно, зависит от турбулентной ситуации в еврозоне, которая до сих пор не может справиться с долговым кризисом. Помимо этого эксперт обратил внимание на изменения, происходящие на мировых товарно-сырьевых биржах. «Мы находимся под воздействием большого риска, поскольку являемся экспортирующей страной», – пояснил он.