Հիմնվելով ՀՀ քաղաքացի Անահիտ Սահակյանի բողոքի և ԶԼՄ-ների հրապարակումների վրա, Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) վարչական վարույթ է սկսել «Էյ-Ջի Էլեկտրոնիքս» ընկերությանը պատկանող «Ռիչ քոմփյութերս» խանութ-սրահի դեմ:
Հետևելով հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող գովազդային ակցիային՝ Անահիտ Սահակյանը դիմել է «Ռիչ քոմփյութերս» խանութին, ապառիկով համակարգիչ ձեռք բերելու նպատակով: Ըստ ակցիայի, հարկավոր էր ներկայացնել միայն անձնագիրն ու սոցիալական քարտը, սակայն 2012թ. դեկտեմբերին նրան մերժեցին, քանի որ պահանջվում էր նաև տեղեկանք ներկայացնել աշխատավայրից: Քաղաքացին փորձել է կրկին ձեռք բերել համակարգիչ արդեն 2013թ. հունվարին, և կրկին մերժում ստացել:
Հանձնաժողովի նիստում Անահիտ Սահակյանը նշեց, որ չունի պաշտոնական աշխատանք, սակայն կարող է մուծել ապառիկի գումարները: Նա նաև հավելել է, որ այնուամենայնիվ ձեռք է բերել համակարգիչ մեկ այլ խանութից:
Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ տնտեսվարող սուբյեկտները Հայաստանում դեռևս անբարեխիղճ մրցակցության են դիմում, գնորդներին գրավելու համար: Ինչպես ասել է նա, «Էյ-Ջի Էլեկտրոնիքս» ընկերությունը կտուգանվի տարեկան հասույթի 1 տոկոսի չափով:
Նա նաև հորդորել է քաղաքացիներին ուշադիր լինել նման «կեղծ» ակցիաների հարցում և դիմել ՏՄՊՊՀ:
Իր հերթին ընկերության լիազոր ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ բողոքը չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ ակցիան հայտարարված էր փետրվար-մարտին, ոչ թե դեկտեմբերին և հունվարին: Ավելին, ըստ նրա, ընկերությունն ունի բոլոր փաստաթղթերը, որոնք վկայում են ակցիայի շրջանակներում կնքված գործարքների մասին միայն անձնագրի ու սոցքարտի հիման վրա: «Հանձնաժողովի որոշումն անընդունելի է մեզ համար, մենք մտադիր ենք այն բողոքարկել»,-ասել է ընկերության ներկայացուցիչը:

На основе поданной гражданкой Армении Анаид Саакян жалобы и публикаций в СМИ Государственная комиссия по защите экономической конкуренции возбудила административное производство в отношении магазина «Рич Компьютерс», принадлежащего компании «Эйдж-Ти Электроникс».
Следуя рекламной акции, транслируемой компанией по телевидению, Анаид Саакян обратилась в магазин «Рич Компьютерс», чтобы приобрести в рассрочку компьютер. Согласно акции, необходимо было представить только паспорт и социальную карту, однако в декабре 2012 года гражданке отказали, поскольку требовалось еще представить справку с места работы. Гражданка попыталась вновь попробовать приобрести компьютер в кредит в январе 2013 года – и снова отказ.
В ходе заседания ГКЗЭК, Анаид Саакян отметила, что не имеет официальной работы, однако у нее есть возможности выплачивать кредит. Она также добавила, что все-таки приобрела компьютер в кредит в другом магазине.
В связи с этим Артак Шабоян заметил, что хозяйствующие субъекты в Армении все еще продолжают проявлять недобросовестную конкуренцию, чтобы привлечь потребителей. Как сообщил глава антимонопольного органа Армении, компания «Эйдж-Ти Электроникс» будет оштрафована в размере 1% от годовой выручки.
Он также призвал граждан быть более внимательными к подобным «ложным» акциям и обязательно обращаться в ГКЗЭК.
Со своей стороны уполномоченный представитель компании заявила, что жалоба гражданки не соответствует действительности, поскольку акция была объявлена в феврале-марте, а не в декабре и январе. Более того, по ее словам, у компании имеются все необходимые документы, свидетельствующие о сделках в рамках акции на основе лишь предоставления паспорта и соцкарты. «Решение ГКЗЭК для нас не приемлемо, и мы намерены его обжаловать», – сказала представитель компании.