Պետական ծառայության համակարգի աշխատավարձերի, կենասթոշակների և նպաստների չափերին կառավարությունը անդրադարձ կկատարի 2014թ-ի հունվարին՝ 2014-ի պետական բյուջեի շրջանակներում։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Նա նկատեց, որ կառավարության առաջիկա նիստում կքննարկվի նվազագույն ամսական աշխատավարձերի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը, որով առաջարկվել է հուլիսի մեկից նվազագույն աշխատավարձը սահմանել 45 հազար դրամ։ Օրնեքի նախագծի փաթեթը կներկայացվի ԱԺ քննարկմանը։
Հարցին, թե ի՞նչ կտա դա գազի գնի բարձրացմանը զուգահեռ, նախարարը պատասխանեց. «Երեսուն տոկոսով ավելացվում է նվազագույն աշխատավարձը և մեր հիմնական նպատակը աշխատող աղքատների խնդրի աստիճանական լուծումն է։ Այսինքն, այն չափը, որ առաջարկվում է, այսօրվա աղքատության շեմից ավելի բարձր նվազագույն աշխատավարձի չափ է»:

К размеру зарплат в госсистеме, пенсий и пособий правительство Армении намерено обратиться в январе 2014 года, в рамках госбюджета. Об этом 4 июня во время брифинга с журналистами сообщил министр руда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян.
В этом контексте он заметил, что на предстоящем заседании правительства Армении будет обсуждаться проект внесения изменений в закон о минимальной ежемесячной зарплате. Как сообщил глава госведомства, предлагается размер минимальной зарплаты установить на уровне 45 тыс. драмов с 1 июля вместо 35 тыс. драмов.
В отчет на вопрос, что же даст это изменение в контексте повышения цен на газ, министр ответил: «На 30% повышается минимальная зарплата, и наша основная цель – поэтапное решение проблем работающих с минимальной зарплатой», – сказал он.