Գազի գինը նվազեցնելու կամ սուբսիդավորելու հնարավորություններ գտնելու համար ռուսական կողմի հետ ընթացող բանակցությունները շարունակվում են, և այս պահին դեռ որևէ նոր բան չկա:
Այս մասին այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը։ Նա նաև նշեց, որ ռուսական կողմի հետ բանակցում են նաև կառավարության կողմից գազի գինը 30%-ով սուբսիդավորման համար աղբյուրներ գտնելու շուրջ, որպեսզի դա գրանտային միջոցներևով փոխհատուցվի:
Իսկ այն պնդումներին, թե գազի գնի բարձրացումը եղել է ապրիլի 1-ից և այսօր ընթացող քննարկումներն անիմաստ են, նախարարն արձագանքեց, որ ինքը ասել է և կրկնում է, որ բանակցությունները վաղուց են սկսվել։ Արմեն Մովսիսյանն ընդգծեց, որ գազի գնի նոր սակագինը ուժի մեջ կմտնի այն ժամանակ, երբ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը կհաստատի այն:
Ավելացնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նախնական որոշում է կայացրել, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կառավարությունը գազի գինը սուբսիդավորելու է 30 տոկոսով, 1 խորանարդ մետր գազի դիմաց որպես նոր գին սահմանել 156 դրամ՝ ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը:

Negotiations on dropping gas prices or government’s covering gas charges are still underway, with no final decision taken yet, Minister of Energy and Natural Resources said.
According to Armen Movsissyan, government’s 30% covering of gas charges through grants is also negotiated with the Russian side.
Dwelling on the reports claming the gas price deal was signed on April 1, the minister said the negotiations started long ago. He said the new gas prices will enter into force once the Public Services Regulatory Commission confirms it.
It’s noteworthy that the Public Services Regulatory Commission resolved to set AMD 156 (VAT included) as the new price for cubic meter of gas, in consideration of the government’s decision to cover 30% of gas charges.