Ուսանողները, դասախոսները, պաշտոնական անձինք, ու լրագրողներն այսօր ավելին իմացան ռուսերեն լեզվի՝ որպես ՄԱԿ-ի պաշտոնական լեզուներից մեկի կարևոր դերի մասին «ՄԱԿ-ում ռուսերենի օրվան» նվիրված միջոցառման ժամանակ: Միջոցառման նպատակն է նպաստել մշակութային բազմազանությանն ու բազմալեզվությանը ՄԱԿ-ում: Միջոցառումը ավանդանդաբար նշվում է հունիսին, որպեսզի համընկնի Ալեքսանդր Պուշկինի՝ ռուս մեծ բանաստեղծի ծննդյան օրվա հետ: Ռուսերենը ՄԱԿ-ի վեց պաշտոնական լեզուներից մեկն է և խիստ կարևոր դեր է խաղում աշխարհով մեկ ՄԱԿ-ի ուղերձը տարածելու հարցում:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր համատեղ՝ Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանի և ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության (ՄԱԿ ՀՏՎ) կողմից՝ համալսարանի և ՄԱԿ ՀՏՎ միջև Համագործակցության ծրագրի շրջանակներում: Ավելի քան հարյուր ուսանողներ երգերով և այլ կատարումներով մասնակցեցին ռուսաց լեզուն ներկայացնող միջոցառմանը:
Մարիա Դոցենկոն՝ ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության ներկայացուցիչը Հայաստանում, ասաց. «Ուրախ եմ տեսնել այսքան շատ երիտասարդներ այս լսարանում: Կարևոր է, որ հայերը սովորում են ռուսերեն, ինչը կօգնի նրանց բացել սահմանները և սովորել ավելին իրենց շրջապատող աշխարհի մասին, դառնալ աշխարհի քաղաքացիներ: Մենք ապրում ենք բազմալեզու աշխարհում, որտեղ լեզուները, որոնցով մենք խոսում, կարդում կամ գրում ենք, ազդում են մեր մտածելակերպի և մեր գործունեության վրա»: Արմեն Դարբինյանը` Ռուս – հայկական (Սլավոնական) համալսարանի ռեկտորը, ասաց. «Ես ռուսերենի իմացությունը համարում եմ հիմնարար և դրան բարձրագույն կարևորություն եմ հաղորդում ժամանակակից աշխարհում և հատկապես Հայաստանում, որտեղ մենք հաղորդակից ենք դառնում կրթության և գիտության աշխարհին ռուսերենի միջոցով: Մեր համալսարանում այսօր տեղի ունեցած տոնակատարությունը միակը չէ: Այն նշում է ռուսաց լեզվի կարևորությունը յուրաքանչյուր մարդու համար, ինչն էլ մենք փորձում ենք խրախուսել մեր ուսանողների շրջանում ամեն օր»:
Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության դեսպանը, ինչպես նաև Բելառուսի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատների ներկայացուցիչները խոսեցին ռուսաց լեզվի պատմության, ՄԱԿ-ում դրա կիրառման մասին և կոչ արեցին հայ երիտասարդությանը համալրել ռուսաց լեզվի իրենց գիտելիքները:
Արաբերենը, չինարենը, անգլերենը, ֆրանսերենը, ռուսերենը և իսպաներենը ՄԱԿ-ի վեց պաշտոնական լեզուներն են: 2010 թվականից սկսված Նյու Յորքում ՄԱԿ ՀՏՎ հայտարարել է «ՄԱԿ-ում լեզուների օրերի» մեկնարկը: ՄԱԿ ՀՏՎ երևանյան գրասենյակը 2013թ. ընթացքում իր գործընկերների հետ նշում է ՄԱԿ-ում բոլոր պաշտոնական լեզուների օրերը:

Today, on June 5 students, university professors, authorities and journalists learned more about the important role of the Russian Language as one of the official languages at the UN during the observation of the Russian Language Day.
The goal of the event is to promote multilingualism of the UN and its cultural diversity. The event is traditionally marked in June to coincide with the birthday of Alexander Pushkin, famed Russian poet. Russian is one of the six official languages of the UN and plays a significant role in spreading the message of the UN in the world.
The event was organized jointly by the Russian-Armenian (Slavonic) University and the UN Department of Public Information (UNDPI) in the framework of the Plan for Cooperation between the UNDPI and the University. Over 100 students participated in the performances and presentations, promoting the Russian language.
Maria Dotsenko, the UN Department of Public Information Representative in Armenia, said: “I am happy to see so many young people in the audience today! It is important that Armenians are learning Russian, which will help them open the borders and learn more about the world around and be the citizens of the world. We exist in a multilingual world where the languages we speak, read or write, affect the way we think and act.”
Armen Darbinyan, the Rector of the Russian-Armenian (Slavonic) University said, “I consider the knowledge of Russian language of fundamental and utmost importance in contemporary world, and especially in Armenia, where we get involved in the world of education and science through Russian language. The celebration held today at our University is not one amongst others, it is a commemoration of the significance of Russian language for each person, that we strive to foster in our students every day.”
The Ambassador of Kazakhstan and representatives of the Embassies of Russian Federation and the Republic of Belarus spoke about the history of the Russian language and its use in the UN and called Armenian youth to further enhance their knowledge of the Russian language.
Arabic, Chinese, English, French, Russian and Spanish are the six official languages of the UN. Starting from 2010, the UNDPI in New York has announced the launch of “Language Days at the UN”. UNDPI together with its partners marks Days of all official languages of the UN in Armenia throughout 2013.