ՀՀ կառավարությունը հունիսի 6-ի նիստում հավանություն է տվել օրինագծին, որով 2013թ. հուլիսի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը կբարձրանա 30 տոկոսով, 35 հազար դրամից հասնելով 45 հազար դրամի: Ինչպես նշել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, կառավարության այս քայլը իրականացվում է մի ծրագրի շրջանակներում, ըստ որի մինչև 2017 թվականը նվազագույն աշխատավարձի չափը պետք է կրկնապատկվի, հաշվի առնելով մակրոտնտեսական ցուցանիշներն ու բյուջեի կատարողականը: Գերատեսչության ղեկավարը հավելել է, որ ծրագրի իրականացումը կպահանջի պետբյուջեից լրացուցիչ 6 մլրդ դրամ:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտնեց, որ նախատեսվում է 2014թ. հունվարի 1-ից ներդնել Հայաստանում աշխատավարձերի հաշվարկման նոր սանդղակ, որի համար նախատեսվում է հատկացնել 50 մլրդ դրամ:

Правительство Армении на заседании 6 июня одобрило законопроект, согласно которому с 1 июля 2013г. размер минимальной заработной платы будет повышен на 30 процентов, с 35 тысяч драмов до 45 тысяч. Как отметил министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян, этот шаг правительства реализуется в рамках программы, по которой к 2017 году размер минимальной зарплаты должен быть удвоен с учетом макроэкономических показателей и реализации бюджета. Глава ведомства добавил, что реализация потребует выделения из госбюджета дополнительных 6 млрд драмов.
Премьер-министр Тигран Саркисян сообщил, что планируется с 1 января 2014г. внедрить новую зарплатную шкалу для повышения зарплаты, на что предусматривается выделить 50 млрд драмов.