Վարչապետը հանձնարարել է տրանսպորտի և կապի, էկոնոմիակյի, ֆինանսների նախարարություններին և ԱԳՆ-ին քննել «Հյուսիս-Հարավ» մայրուղու շինարարության իրականացման գծով Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) առջև պարտավորությունների հարցը: «Վերահսկիչ պալատը խախտումներ է հայտնաբերել ԱԶԲ առջև պարտավորությունների կատարման գծով, այդ թվում ֆինանսական»,-ասել է նա:
Ըստ կառավարության ղեկավարի, անհրաժեշտ է փոփոխություններ կատարել ԱԶԲ հետ համաձայնության մեջ՝ տուգանքներ չվճարելու համար: Ինչպես նշել է Սարգսյանը, այս խնդիրները հայտնվեցին այդ ծրագրի անարդյունավետ կառավարման արդյունքում, մասնավորապես, ծրագրի կապալառուի հայեցակարգի փոփոխության արդյունքում:
Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրել ԱԶԲ-ին, ինչպես նաև առաջարկել է անհրաժեշտության դեպքում իր մասնակցությունը Բանկի հետ բանակցություններին:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян поручил министерствам транспорта и связи, экономики, финансов и МИД страны организовать переговоры с представителями Азиатского банка развития по вопросам реализации программы строительства автомагистрали “Север-Юг”. “Со стороны Контрольной палаты были выявлены нарушения по вопросам выполнения обязательств перед АБР, в том числе и финансовых”, – сказал он.
По словам главы правительства, необходимо внести изменения в соглашение с АБР, чтобы не платить штрафы и пени. Как отметил Саркисян, данные проблемы появились в результате неэффективного управления этой программой, в частности, изменений в концепциях подрядчика программы.
Тигран Саркисян поручил предоставить необходимую информацию АБР, а также предложил в случае необходимости и свое участие в переговорах с Банком.