Կառավարությունը հունիսի 6-ի նիստում հաստատել է Հայաստանի օդային փոխադրումների բնագավառի ազատականացման հայեցակարգը:
Ինչպես լրագրողներին ասաց Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտյոմ Մովսիսյանը, կառավարությունը չի հովանավորի տեղական ավիաընկերություններին՝ նրանց համար բացառիկ պայմաններ ստեղծելով: Սակայն «բաց երկնքի» քաղաքականությանը հարկ կլինի փուլային անցում կատարել, քանի դեռ տեղական ավիաընկերությունները չեն հաստատվել շուկայում:
Ըստ Մովսիսյանի, հայեցակարգի շրջանակներում նախատեսվում է 3 ուղղություններով մրցույթ անցկացնել, ու հնարավորություն տալ 3 տեղական ավիաընկերությունների թռիչքներ կատարել 3 ուղղություններով՝ ԱՊՀ, Եվրոպա, Մերձավոր Արևելք: Բացի այդ, պարզաբանեց վարչության պետը, բոլոր ավիաընկերություններին հնարավորություն կտրվի չվերթ իրականացնել դեպի Մոսկվա: «Թռիչքների իրականացման թույլտվություն հաղթող ավիաընկերություններին կտրվի 5 տարի ժամկետով»,-հավելեց Արտյոմ Մովսիսյանը:
Վարչապետն իր հերթին նշեց, որ հայեցակարգի ընդունումը կբարձրացնի մրցունակությունը ավիափոխադրումների ոլորտում:

6 Июнь 2013 - 11:50 AMT
Правительство Армении на заседании 6 июня утвердило концепцию либерализации в сфере воздушных перевозок.
Как сообщил начальник Главного управления гражданской авиации Армении Артем Мовсисян, правительство не намерено финансировать местные компании и создавать для них привилегированные условия. Однако в политике «свободного неба» Армения будет переходить поэтапно, поскольку местные компании еще не утвердились на рынке.
По его словам, в рамках концепции планируется провести конкурс по трем направлениям, чтобы три местные компании смогли реализовать полеты по этим направлениям: страны СНГ, Европа и Ближний Восток. Одновременно, по словам главы ГУГА, этим трем авиаперевозчикам будет дана возможность осуществлять полеты в Москву.
«Разрешение на осуществление полетов победившим авиакомпаниям будет выдаваться сроком на 5 лет», – добавил Артем Мовсисян.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян заметил, что принятие концепции повысит конкуренцию в сфере авиаперевозок страны.