Գրեթե երեք ամիս է անցել Հայաստանի ազգային հավաքականի վերջին խաղից, այդ ժամանակ մեր թիմը 0:3 հաշվով զիջել է Չեխիային: Հավաքականն այս անգամ հավաքվել ու պատրաստվում է Մալթայի և Դանիայի հետ հանդիպումներին, որոնցից հետո ավելի պարզ կերևա` կկարողանան հայ ֆուտբոլիստները պայքարել աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլ դուրս գալու համար, թե ոչ:
Իսկ այսօր ժամը Երևանի ժամանակով 20:00-ից Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական ստադիոնն ականատես կլինի աշխարհի 2014 թվականի առաջնության ընտրական B խմբի նախավերջին և վերջին տեղերում ընթացող թիմերի պայքարին: Ի տարբերություն Մալթայի, որը չի վաստակել և ոչ մի միավոր, Հայաստանն ունի երեք միավոր և այն ձեռք է բերել հենց այսօրվա իր մրցակցից:
2012 թվականի սեպտեմբերի 7-ին հայերը մեկնարկեցին ընտրական մրցաշարում և մրցակցի հարկի տակ նվազագույն` 1:0, հաշվով հաղթեցին Մալթային:
Իսկ ընդհանրապես, Հայաստանն ու Մալթան հանդիպել են ևս երեք անգամ: Հետաքրքիրն այն է, որ բոլոր հանդիպումներն էլ ավարտվել են միևնույն հաշվով. հայերը միշտ հաղթել են 1:0 հաշվով:
Հիշարժան մի փաստ ևս. անկախությունից հետո Հայաստանի հավաքականի առաջին հաղթանակը, որը եղել է 1994 թվականի հուլիսի 16-ին Երևանում, ևս եղել է Մալթայի նկատմամբ: Մյուս երկու հանդիպումները կայացել են 2007 և 2008 թվականներին: Կկրկնվի՞ նույն հաշվով «պատմությունը», թե՞ խաղատախտակի վրա կգրեն այլ թվեր, կիմանանք երեկոյան, երբ կավարտվի ընտրական փուլի ևս մեկ հանդիպում:

Прошло около 3 месяцев с последней игры сборной Армении по футболу, тогда наша сборная со счетом 0:3 уступила Чехии. На этот раз команда собралась и готовится к матчам с Мальтой и Данией, после которых и станет ясно, сможет ли Армения бороться за путевку в финальную стадию Чемпионата мира или нет.
А сегодня в 20:00 по ереванскому времени стадион имени Вазгена Саркисяна будет свидетелем борьбы команд, которые в отборочной группе В занимают предпоследнее и последнее места.
В отличие от Мальты, которая не имеет очков, Армения набрала 3 очка, которые заработала в первом матче с сегодняшним соперником.
7 сентября 2012 года армянские футболисты стартовали в отборочном этапе ЧМ-2014 и в гостях одержали победу над Мальтой со счетом 1:0.
Поимо этого матча, Армения и Мальта встречались еще 3 раза. Интересно, что все матчи завершились с одним и тем же счетом: армянские футболисты всегда побеждали с минимальным счетом – 1:0. Еще один факт: после независимости, сборная Армении свою первую победу одержала именно над Мальтой 16 июля 1994 года. Остальные матчи прошли в 2007 и 2008 годах.
Повторится ли “история счетов” или после матча на табло будет зафиксирован другой счет, узнаем сегодня вечером, когда завершится еще одна отборочная встреча.