Խանտի Մանսիյսկում մեկնարկել է արագ շախմատի աշխարհի առաջնությունը, որտեղ հանդես են գալիս 58 ներկայացուցիչներ:
Արագ շախմատի առաջնությունը կկայանա երեք օր` հունիսի 6,7 և 8: Մասնակիցները պետք է խաղան 15 պարտիա, ամեն օր` 5-ական:
Առաջին հինգ պարտիաներում գրոսմայստերներ Վլադիմիր Հակոբյանն ու Սերգեյ Մովսիսյանը վաստակել են 3-ական միավոր և զբաղեցնում են համապատասխանաբար 13-րդ և 22-րդ տեղերը: Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչներ Գաբրիել Սարգսյանն ու Աշոտ Նադանյանն ունեն 2,5 և 1 միավոր և 29-րդ և 54-րդ տեղերում են:
Ամեն պարտիայի համար տրվում է 15 րոպե ժամանակ, գումարած 10 վայրկյան ամեն մի քայլի համար: Առաջնության հաղթող կդառնա ամենաշատ միավոր վաստակած շախմատիստը, իսկ հավասար միավորների դեպքում հաշվի կառնվեն լրացուցիչ ցուցանիշները:

FIDE World Rapid and Blitz Championships have started in Khanty-Mansiysk. 58 players will take part in both events.
World Rapid Championship will be held from 6th till 8th of June. Participants will play 15 games – five games per day. According to the Regulations, the time control is 15 minutes till the end of the game plus an additional 10 seconds per move. All monetary prizes are shared equally, in cases of any tied positions.
In the first 5 games, Armenian grandmasters Vladimir Akopian and Sergey Movsesian gained 3 points each to take 13th and 22nd spots respectively.