Հունիսի 3-ին Մոսկվայում կազմակերպված «Սոցիալական առաջընթացի միջոցները և բիզնեսի կայուն զարգացումը» խորագրով գիտաժողովի ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը պարգևատրվել է ՄՏՍ խմբում առաջին անգամ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտի համապատասխանության ISO 26000 ուղենիշերի կիրառման և ընկերության անձնակազմի կողմից հասարակության հանդեպ պատասխանատվության ոգով առաջնորդվելու համար: Կոնֆերանսը կազմակերպել էր ռուսաստանյան «Վեդոմոստի» առաջատար գործարար պարբերականը:
«Սոցիալական առաջընթացի միջոցները և բիզնեսի կայուն զարգացումը» գիտաժողովը համախմբել էր «ԱՖԿ Սիստեմա» ընկերության դուստր ձեռնարկությունների, այդ թվում` ՄՏՍ խմբի (որի մաս է կազմում նաև ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը), ռուսաստանյան տնտեսության ամենատարբեր ոլորտների, ներառյալ՝ ՏՀՏ ներկայացուցիչների, ինչպես նաև կայուն զարգացման գծով փորձագետների: «Մոբիլնիե ՏելեՍիստեմի» ԲԲԸ-ն (ՄՏՍ) պարգևատրվել է «Բիզնեսի և կորպորատիվ պատասխանատվության միջև կապի» ապահովման համար, ի նշան հեռահաղորդակցության և կայուն զարգացման ոլորտներում ընկերության առաջատար դիրքերի ճանաչման: ՄՏՍ-ի ԿՍՊ բոլոր նախագծերը սերտորեն կապված են խմբի գործարար ռազմավարության հետ և լիովին համահունչ են միմյանց:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ով հանդես է եկել Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությանը նվիրված ելույթով, մասնավորապես անդրադարձել է ընկերության շրջանակում իրականացված ԿՍՊ այն ծրագրերին, որոնք համահունչ են ISO 26000 սկզբունքներին, ինչպես նաև դրանց շահառուների հարցին:
Ընթացիկ տարվա ապրիլ-մայիս ամիսներին, «ԻնտերՄեդիաՔոմ» գործակալությունը «ԱՖԿ Սիստեմա» ընկերության դուստր ձեռնարկություններում անցկացրել է իրականացված ԿՍՊ ծրագրերի հետազոտություն: Դրա հիմքում եղել է այն պնդումը, որ ԿՍՊ-ն ներքին միասնական տիրույթ է` սիներգիայի մեծ հնարավորություններով: Հետազոտությունն անցկացվել է առցանց ռեժիմով` ներառելով 17 կազմակերպություն, այդ թվում՝ «ԱՖԿ Սիստեմա»-ն: Հետազոտությանը մասնակցությունն իրականացվել է կամավոր սկզբունքներով: Ընկերություններն իրենք են որոշել սոցիալական ծրագրերի թիվը, և դրանց վերաբերյալ հետազոտության համար ներկայացման ենթակա տվյալները: Հետազոտության ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել ծրագրի նկարագրությանը, ինչպես նաև ընկերությունների ներսում ԿՍՊ ֆունկցիոնալ իրագործմանը:
Հատկանշական է, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի պարագայում իրականացվող ԿՍՊ ծրագրերի մեծամասնությունն արժեքների վրա հիմնված լինելուց բացի, հանրային շահերի առումով ունեցել են նաև ռազմավարական նշանակություն, քանի որ դրանք եղել են երկարաժամկետ, շարունակական ընդգծված նպատակային և չափելի թե՛ միջին, և թե՛ երկարաժամկետ կտրվածքներում: Ավելին`որոշ դեպքերում ընկերության շարժական ցանցը եղել է առանցքային ենթակառուցվածքային տարրերից, որի հիման վրա գործում է արդիականացված համակարգը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հասել է այնպիսի մակարդակի, որ այսօր սոցիալապես պատասխանատու աշխատանքը և մտածելակերպը դարձել են ընկերության գործունեության հիմքը: Շահառուների շահերը հաշվի առնելը, ինչպես նաև ընկերության որդեգրած բիզնես էթիկան և ջանքերը բիզնեսի բարգավաճմանն ու հասարակության բարեկեցությանն ուղղելը` համահունչ են այդ ծրագրերին:
Հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Հայաստանում և ԱՊՀ երկրներում գործող առաջին օպերատորն է, որը հաջողությամբ իրականացրել է ISO 26000 ուղենիշերը:
ISO 26000 ուղեցույցների հանձնարարականները հաջողությամբ իրականացնելու վերաբերյալ հաստատման իր վկայագիրը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ստացել է ընթացիկ տարվա հունվարի 31-ին:

During the conference “Social lifts and sustainable development of the business” held in Moscow on June 3, VivaCell-MTS received an award for the implementation of ISO 26000 international standard of corporate social responsibility (CSR), for the first time in MTS Group, and for the spirit of responsibility toward the society shared by the company’s staff. The conference was organized by Russia’s leading newspaper Vedomosti.
The conference “Social lifts and sustainable development of the business” gathered together subsidiaries of AFK Sistema, including MTS Group, one of the subsidiaries, VivaCell-MTS, and also hosted representatives of different spheres of the Russian economy, including Information and Communication Technologies, and renowned experts in sustainable development. Mobile TeleSystems OJSC (MTS) received award “For the link between business and corporate responsibility”, in recognition of its leadership both in the telecommunications market and in terms of sustainable development. All CSR-projects of MTS are closely tied to the business-strategy of the Group and support it.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian delivered a presentation on Corporate Social Responsibility, with primary focus on CSR practice within the company and its stakeholders, based on the principles of ISO 26000.
Earlier this year, in April-May, agency InterMediaCom organized a research study on social projects in the frames of CSR implemented by subsidiary and dependent companies of AFK Sistema. The study was based on the assumption that CSR is a potentially common internal space with a high potential for synergy. The survey was conducted online, and involved 17 organizations, including AFK Sistema. The participation in the survey was voluntary. The Companies were free to submit data on any number of social projects. The research focused on the description of the project, as well as on the CSR function implementation within companies.
Remarkable about VivaCell-MTS is that besides being value-driven, most of the projects in the sphere of CSR are strategic in terms of their benefit to the society in that they are long-term, continuous, and result-oriented with clear targets and measurable mid-term and end-of-project objectives. In some of them the mobile network of the Company is one of the key infrastructural elements based on which the modernized system operates, VivaCell-MTS press service reported.