Ոչխարների արտահանումը Հայաստանից Իրան խթանեց ոչխարաբուծության զարգացումը մեր երկրում: Այդ մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է գյուղատնտեսական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր, ՀՀ գյուղնախարարության անասնաբուծության ու տոհմային գործի վարչության պետ Աշոտ Հովհաննիսյանը: «2012թ. ոչխարների գլխաքանակը 2011թ. համեմատ ավելացել է 85 հազարով: Ոչխարների ու այծերի ընդհանուր գլխաքանակը կազմում է 674 500»,-ասել է նա: Ըստ մասնագետի, նման աճը հանգեցրեց գների նվազման, և այժմ շուկայում 1կգ ոչխարի միսը նախկին 4500 փոխարեն կարելի է ձեռք բերել 2800-3000 դրամով:
Միաժամանակ Աշոտ Հովհաննիսյանը նշեց, որ գյուղնախարարությունը շեմ է սահմանել Իրան ոչխարների արտահանման համար, որի համաձայն արտահանումը չի կարող գերազանցել տարեկան 180 հազարը:
Նա հայտնեց նաև, որ այս տարի արդեն պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Իրանի գործարարների հետ, որոնք մտադիր են 2013թ. գնել մոտ 150 000 գլուխ ոչխար: Մասնագետը նաև նշեց, որ հայ արտադրողները գնում են Վրաստանում 20-30 հազար ոչխար՝ բավարարելու համար Իրանի պահանջարկը: Սակայն, ինչպես հավաստիացրեց Աշոտ Հովհաննիսյանը, պարսիկները գերադասում են հայկական ոչխարը՝ 40-50 կգ քաշ ունեցող հասուն մսատու ոչխարներին, վրացիների ավելի փոքր 30-40 կգ կշռող ոչխարներին:
Անդրադառնալով Սյունիքի մարզի արոտավայրերը պարսիկներին վարձակալությամբ հանձնելու հարցին՝ Հովհաննիսյանն ասաց, որ հայկական կողմը կտրականապես դեմ է այդ արոտավայրերի վարձակալությանը օտարերկրացի գործարարների կողմից: «Մենք մի ծրագիր ենք մշակել, և ներկայացրել ենք կառավարությանը, որի համաձայն առաջարկում ենք զարգացնել ոչխարաբուծությունը Սյունիքում, գլխաքանակը հասցնելով 150 000 ոչխարի ու վաճառել Իրանին»,-ասել է գյուղնախարարության ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ կառավարությունը հակված է հաստատելու այդ նախագիծը:

Экспорт овец из Армении в Иран стимулировал развитие овцеводства в нашей стране. Об этом на пресс-конференции сообшил доктор –профессор сельхознаук, начальник управления животноводством минсельхоза Армении Ашот Ованнисян.
,,В 2012г. поголовье овец увеличилось на 85 тысяч голов по сравнению с 2011 г. Общая численность поголовья овец и коз составляет 674 500’’,- сказал он. По словам специалиста, подобный рост привел к снижению цен, и сейчас вместо 4 500 драмов 1 кг на рынке можно приобрести за 2800-3000 драмов.
Одновременно Ашот Ованнисян отметил, что минсельхоз Армении установил предел для экспорта овец в Иран, который не должен превышать 180 тысяч голов в год.
Он сообщил, что в этом году уже достигнуты договоренности с бизнесменами Ирана, которые намерены закупить в 2013г около 150 000 голов. Специалист также отметил, что армянские производители закупают в Грузии порядка 20-30 тысяч овец, чтобы удовлетворить спрос со стороны Ирана. Однако, как заверил Ашот Ованнисян, иранцы предпочитают армянских овец грузинским, взрослых особей в 40-50 кг с большим содержанием мяса, вместо небольших особей в 30-40 кг, поставляемых грузинами.
Касаясь вопроса предоставления в аренду пастбищ Сюникской области Армении иранцам, Ованнисян сказал, что армянская сторона категорически против аренды этих земель иностранными бизнесменами. ,,Мы разработали программу и представили правительству, согласно которой предлагаем разводить в Сюнике порядка 150 000 голов овец и продавать Ирану’’,- сообщил начальник управления животноводством минсельхоза, добавив, что правительство склонно утвердить этот проект.