Ըստ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կանխատեսումների, տնտեսական աճը Հայաստանում 1 տոկոսով ցածր կլինի պետբյուջեով նախատեսվածից: Այդ մասին հունիսի 11-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը: Սակայն, ըստ նրա, եթե կառավարությանը հաջողվի արդյունավետ իրականացնել արտահանման խթանմանը միտված ծրագիրը, կարելի է ավելի մեծ ցուցանիշ ակնկալել:
2013թ. բյուջեով տնտեսական աճը Հայաստանում նախատեսված է 6,2 տոկոսի չափով, իսկ գնաճը՝ 4±1,5%:
Ելույթ ունենալով նոր կառավարության նիստում՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է ՀՀ կառավարությանը ապահովել 7 տոկոս տնտեսական աճ՝ ապահովելով նաև որակական փոփոխություններ:
Ինչպես նշել է փորձագետը, գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագների թանկացումը տեսանելի կդառնա 2013թ. ավարտին, 2014-ի առաջին եռամսյակում, երբ կբարձրանան բնակչության ծախսերը: Ըստ նրա, այդ շրջանում հանրապետությունում կգրանցվի տնտեսական աճի ամենացածր ցուցանիշը՝ 4 տոկոսի սահմանում, որից հետո կսկսվի նրա հետևողական աճը:
Ըստ ՀՀ ԿԲ զեկույցի, 2013թ. առաջին եռամսյակում տնտեսական աճը կանխատեսվում է 7,4-7,7 տոկոսի սահմաններում:

The Central Bank of Armenia (CBA) forecasts 1% decrease in economic growth, head of CBA monetary-credit policy department said.
Artur Stepanyan voiced hope that successful implementation of export-oriented industrial program will ensure a higher index.
Armenia’s 2013 state budget envisages 6,2% economic activity growth and 4±1,5% inflation.
It’s noteworthy that Armenian President Serzh Sargsyan instructed the government to ensure 7% economic growth and quality changes.
The expert noted that the rise in gas and electrify prices will bring the economic growth to 4%, to be followed by consistent growth.
According to CBA report on the implementation of monetary-credit policy, the economic growth is planned to be set at 7,4-7,7% in the first quarter.