Հունիսի 16-ին «Մարականա» ստադիոնում կայանալու է Կոնֆեդերացիայի Գավաթի Իտալիա-Մեքսիկա հանդիպումը, չնայած որ այնտեղ դեռ շարունակվում են լայնածավալ շինարական աշխատանքները: Սակայն ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատտերն այդ առիթով չի անհանգստանում:
«Ես ավելի վատ ստադիոններ եմ տեսել, «Մարականան» մոտակա ժամանակները պատրաստ կլինի: Ես շատ մրցաշարերի եմ ներկա եղել, երբ վերջին պահին են միայն անհրաժեշտ աշխատանքները կատարել: Այդ պատճառով էլ ինձ համար զարմանալի ոչինչ չկա, որ մարդիկ դեռ շարունակում են շինարարությունը»,- ասել է ՖԻՖԱ-ի նախագահը:
«Մարականայի» վերջին վերականգնումը տևել է 3 տարի: Նախորդ դարի կեսերին ստադինոը տեղավորում էր մինչև 200 հազար մարդ, սակայն ամեն վերականգնման հետ ստադիոնի տարողունակությունը նվազել է անվտանգության ապահովման համար: Հիմա այնտեղ կարող է տեղավորվել 80 հազար երկրպագու:

14 Июнь 2013 - 06:21 AMT
На стадионе “Маракана” и вокруг него продолжает кипеть работа, несмотря на то, что уже 16 июня там должна пройти игра Кубка Конфедераций между Италией и Мексикой. Глава ФИФА Йозеф Блатер, однако, по этому поводу не паникует.
“Я видел стадионы и похуже. Да, еще есть незаконченная работа, но она будет сделана в ближайшее время. Я был на многих турнирах, где на поле наносят разметку за час до стартового свистка. Поэтому для меня нет ничего удивительного в том, что люди до сих пор работают”, – сказал президент ФИФА.
Последняя реконструкция “Мараканы” длилась в течение трех лет. В середине прошлого века легендарный стадион мог вмещать до 200 тыс. человек, однако с каждой реконструкцией, которых за это время было уже немало, вместимостью приходится жертвовать ради повышения надежности и безопасности конструкции. В данный момент Маракана способна принять чуть менее 80 тыс. зрителей.