Հունիսի 14-ին Երևանում տեղի ունեցավ ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պաշտոնական www.ssfs.am կայքի բացման արարողությունը: Ինչպես նշեց պետծառայության ղեկավար Աբրամ Բախչագուլյանը, նոր կայքի վրա աշխատել են շուրջ 6 ամիս, աշխատանքներում կիրռավել են միայն ներքին ռեսուրսներ: «Կայքը ոչ միայն տեղեկատվական բնույթ է կրում, այլ նար հատուկ պորտալ է, որը հնարավորություն է տալիս ինչպես տնտեսվարող սուբյեկտներին, մասնավոր հատվածին, այպես էլ անհատ քաղաքացիներին անհրաժեշտ տեղեկությունները ստանալ այդ ոլորտից»,-ասել է նա:
Աբրամ Բախչագուլյանը հավելել է, որ այսուհետ տնտեսվարող սուբյեկտը օնլայն ռեժիմով կարող է գրանցվել կայքում, ինչը պարտադիր պայման է սննդամթերք արտադրողների, ներկրողների ու արտահանողների համար: «Մենք պարզեցրել ենք գրանցման կարգը, այժմ հարկ չկա այցելել անձամբ ու հայտը լրացնել»,-ասել է նա:
Կայքն ունի 3 հիմնական բաժին՝ անասնապահություն, ֆիտոսանիտարիա և սննդամթերքի անվտանգություն:
Ցանկացած տնտեսվարող կամ քաղաքացի, այցելելով կայքէջ, կարող է լիարժեք տեղեկատվություն ստանալ Հայաստան ներկրվող և արտահանվող սննդամթերքի մասին:

14 июня в Ереване прошла презентация нового сайта Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении www.ssfs.am. Как отметил руководитель Госслужбы Абрам Бахчагулян, над новым сайтом работы велись на протяжении 6 месяцев, а для его создания были использованы только внутренние ресурсы структуры. «Сайт носит не только информационный характер, но является особым порталом, дающим возможность как хозсубъектам, частному сектору, таки и гражданам получать необходимые сведения в этой сфере», – подчеркнул он.
Абрам Бахчагулян добавил, что отныне хозсубъект может в онлайн режиме зарегистрироваться на сайте, что является обязательным условием для производителей пищевой продукции, импортеров и экспортеров. «Мы облегчили процесс регистрации, поскольку сейчас не надо будет посещать структуру и заполнять заявку», – сказал он.
На сайте представлены 3 основных отдела: животноводство, фитосанитария и безопасность пищевых продуктов.
Любой хозсубъект или гражданин, посетив сайт, может получить полную информацию о стране и товаре, узнать, какие процедуры и документы необходимы для организации экспорта.
Помимо этого, на сайте есть раздел, где еженедельно будет публиковаться информация об объемах импортируемой и экспортируемой из Армении пищевой продукции.