Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկն (ՎԶԵԲ) ու «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ն համաձայնագիր են ստորագրել, որով հայկական բանկը ստանում է հաստատող բանկի կարգավիճակ: Փաստաթուղթը ստորագերլ են «Արարատբանկի» գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանն ու ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը:
«Մենք այսուհետ անդամակցում ենք հաստատող կարգավիճակ ունեցող բանկերի ընտանիքին, այնպիսի բանկերի հետ մեկտեղ, ինչպիսիք են Raiffeisen bank, Deutsche Bank-ը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է Աշոտ Օսիպյանը բանկի բաժնետերերի տարեկան ժողովի ժամանակ:
Բանկիրը նշել է, որ «Արարատբանկը» ակտիվ է առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում: Մասնավորապես, 2012թ. բանկը ակրեդիտիվներով իրականացրել է 7,8 մլն դոլարի գործարք:

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) awarded Araratbank OJSC with a status of a confirming bank.
A relevant document was signed by Araratbank executive director Ashot Osipyan and EBRD Yerevan office chief Valeriu Razlog.
“We joined the family of confirming banks together with such leading international banks as Raiffeisen bank, Deutsche Bank,” Mr. Osipyan said during annual meeting of bank shareholders.
In this context he hailed the bank’s activity in financial trade, with USD 7.8 mln transactions conducted in 2012.