Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկն (ՎԶԵԲ) ու «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ն համաձայնագիր են ստորագրել, որով հայկական բանկը ստանում է հաստատող բանկի կարգավիճակ: Փաստաթուղթը ստորագերլ են «Արարատբանկի» գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանն ու ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը:
«Մենք այսուհետ անդամակցում ենք հաստատող կարգավիճակ ունեցող բանկերի ընտանիքին, այնպիսի բանկերի հետ մեկտեղ, ինչպիսիք են Raiffeisen bank, Deutsche Bank-ը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է Աշոտ Օսիպյանը բանկի բաժնետերերի տարեկան ժողովի ժամանակ:
Բանկիրը նշել է, որ «Արարատբանկը» ակտիվ է առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում: Մասնավորապես, 2012թ. բանկը ակրեդիտիվներով իրականացրել է 7,8 մլն դոլարի գործարք:

ОАО «Араратбанк» и Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) подписали соглашение, по которому армянский банк получил статус подтверждающего банка. Документ подписали исполнительный директор ОАО «Араратбанк» Ашот Осипян и глава Ереванского офиса EBRD Валериу Разлог.
«Мы вошли в семью подтверждающих банков наравне с такими ведущими мировыми банками как Raiffeisen bank, Deutsche Bank», – сказал в беседе с журналистами Ашот Осипян 14 июня в рамках годового собрания акционеров банка.
В связи с этим банкир отметил, что «Араратбанк» проявляет активность в сфере финансирования торговли. Так, в частности, в 2012 году банк реализовал сделки по аккредитивам в размере 7,8 млн долларов.