Ամերիկյան Microsoft և Facebook կորպորացիաները հունիսի 15-ին հրապարակել են ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների հարցումների մասին տեղեկությունները:
Facebook-ն իր պաշտոնական բլոգում հայտնել է, որ 2012թ. երկրորդ կեսին ստացել է 9-10 հազար հարցում, որոնք առնչվում էին սոցցանցի 19 հազար օգտատերի: Ինչպես պարզաբանել են ընկերությունները, իրավապահ մարմիններին հետաքրքրում էին քրեական գործերի ու ազգային անվտանգության հետ կապված հարցերը:
Microsoft-ը հայտարարել է, որ նույն ժամանակահատվածում ստացել է 6-7 հազար հարցում հատուկ ծառայությունների կողմից, դրանք առնչվում էին 31-32 հազար օգտատերի:
Կորպորացիաների ներկայացուցիչները պարզաբանել են, որ այդ հարցումների մասին տվյալները հնարավոր դարձավ հրապարակել այդ մարմինների հետ պայմանավորվածության արդյունքում, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

15 Июнь 2013 - 06:38 AMT
Американские корпорации Microsoft и Facebook 15 июня раскрыли информацию о запросах, полученных со стороны спецслужб США.
Компания Facebook сообщила в своем официальном блоге о том, что во второй половине 2012 года она получила от 9 до 10 тыс подобных запросов, которые коснулись 19 тыс пользователей соцсети. Как пояснили в компании, правоохранительные органы интересовали вопросы, связанные с уголовными делами и национальной безопасностью. В частности, отметили в Facebook, компетентные органы США получили от соцсети определенные данные пользователей в связи с расследованием похищений детей, поиском беглецов и борьбой с терроризмом.
Корпорация Microsoft заявила, что в течение того же периода получила 6-7 тыс запросов со стороны спецслужб, они касались 31-32 тыс пользователей ресурсов компании.
Представители корпораций пояснили, что раскрыть данные о подобных запросах, которые ранее не подлежали разглашению, позволила договоренность с компетентными органами США, передает ИТАР-ТАСС.