Արամ Խաչատրյանի անվան 9-րդ միջազգային մրցույթի հաղթող է ճանաչվել Ռումինիան ներկայացնող թավջութակահար Անդրեյ Իոնիցան։ Երկրորդ մրցանակը ստացել է Աննա Մորոզովան (Ռուսաստան)։ Ժյուրին սահմանել էր երկու երրորդ մրցանակ, որոնց արժանացել են Ալեքսանդրա Պերլովան (Ռուսաստան) և Գայանե Խաչատրյանը (Հայաստան)։ Սահմանվել էին նաև մի շարք հատուկ մրցանակներ։
Մրցույթի պատվավոր հյուր, Մոսկվայի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Պավել Կոգանը, իր խոսքում կարևորելով փառատոնի անցկացումը տաղանդավոր երիտասարդների ճանապարհ հարթելու գործում, նշել է, որ հաղթողը՝ Անդրեյ Իոնիցան, հնարավորություն ունի հանդես գալ Մոսկվայի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: MIDEM classical and jazz worldwide-ի տնօրեն Կորնելիա Մուխը հատուկ մրցանակ է հանձնել Անդրեյ Իոնիցային՝ նրան հրավիրելով մասնակցել 2014 թ. փառատոնին: Նա դաշնակահար Արմեն Բաբախանյանին ու թավջութակահար Գայանե Խաչատրյանին ևս հրավիրել է մասնակցելու փառատոնին: Կորնելիա Մուխը շատ բարձր է գնահատել խաչատրյանական մրցույթի անցկացումը։ Նա կարևորել է նաև ժյուրիի անաչառ և պրոֆեսիոնալ աշխատանքը։
Մրցույթի պաշտոնական նվագախումբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը սահմանել էր հատուկ մրցանակ «Հանդիսատեսի համակրանք» անվանակարգում: Այն շնորհվել է Լևոն Առաքելյանին (Հայաստան): Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան սահմանել էր հատուկ մրցանակ Արամ Խաչատրյանի անվան թավջութակահարների միջազգային մրցույթի լավագույն դաշնակահարին: Ժյուրիի որոշմամբ մրցանակը շնորհվել է Արմեն Բաբախանյանին և Արթուր Ավանեսովին:
ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամն էլ սահմանել էր հատուկ մրցանակ երկու հայ մասնակցի` Հակոբ Աթյանի և Միքայել Նավասարդյանի համար, որոնք 2013-2014թթ. համերգաշրջանի ընթացքում կմեկնեն ԱՊՀ երկրներ հյուրախաղերի:
Արամ Խաչատրյան տուն թանգարանը, ըստ ավանդույթի, սահմանել էր մրցանակ Արամ Խաչատրյանի սոլո սոնատի լավագույն կատարման համար: Այն հանձնվել է Անդրեյ Իոնիցային (Ռումինիա):
Հիշեցնենք, որ հայ մեծ կոմպոզիտորի անունը կրող միջազգային մրցույթը, որն այս տարի ուղղված էր երիտասարդ թավջութակահարների բացահայտմանը, մեկնարկել էր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 110-ամյակի օրը՝ հունիսի 6-ին, և անցկացվել է 3 փուլով։ Այս մասին հայտնում են «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամից:

Yerevan hosted the closing ceremony of the 9th Aram Khachaturian International Competition on July 14.
Cellist Andrei Ionita was announced the winner of the contest. The second prize was awarded to Anna Morozova (Russia), with the third prize given to Aleksandra Perlova (Russia) and Gayane Khachatryan (Armenia).
The honorary guest of the event, artistic director and principal conductor of Moscow State Symphony Orchestra Pavel Kogan noted in his speech that the competition aims to help the young musicians find their professional path. He said that the winner, Andrei Ionita, will be given a chance to perform with Moscow State Symphony Orchestra.
The MIDEM classical and jazz worldwide director Cornelia Much awarded a special prize to Andrei Ionita, inviting him to take part in the festival in 2014, pianist Armen Babakhanian and cellist Gayane Khachatryan were also among those invited.
9th Aram Khachaturian International Competition kicked off on the 110th birth anniversary of the composer, June 6, and consisted of 3 rounds. The project was implemented through the joint efforts of RA Ministry of Culture, “Aram Khachaturian-competition” Cultural Foundation and Yerevan State Conservatory. It is held under the high patronage of the First Lady of RA Mrs. Rita Sargsyan, who is honorary president of the board of trustees of the competition. Interstate Fund for Humanitarian Cooperation has been the main partner of the competition since 2010.
It is noteworthy, that Aram Khachaturian International Competition joined the World Federation of International Music Competitions in May.