Հունիսի 15-ին բացվել է ամառային ուղևորափոխադրումների սեզոնը և Երևանից-Բաթումի մեկնեց այս տարվա առաջին «Արմենիա» ֆիրմային գնացքը: Սեզոնի բացումն այս տարի հատկապես խորհրդանշական էր, քանի որ Երևան-Բաթումի գնացքի լոկոմոտիվն էր «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության առաջին անվանական լոկոմոտիվը՝ «Արարատ Խրիմյան»:
Սեզոնի բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը, Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի և կապի փոխնախարար, Տրանսպորտի և կապի նախարարության Երևանի երկաթուղու դեպարտամենտի պետ (2000-2004 թթ.), «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն (2004-2008 թթ.) Արարատ Խրիմյանի (21.10.1951 – 13.09.2012) այրին ու դուստրը:
Ինչպես հայտնեց «Արմենիա» ֆիրմային գնացքի մեկնման արարողության ժամանակ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Սերգեյ Վալկոն, Ընկերությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ սպասարկման որակի բարելավման և գնացքներում հարմարավետության մակարդակի բարձրացման քաղաքականությանը, և այս տարի հաջողվել է կրճատել Երևանից Բաթումի ճանապարհի ժամանակը ևս կես ժամով:
«Էապես թեթևացավ նաև տոմսերի գնման գործընթացը: Այժմ ուղևորները կարող են տոմսերը գնել ոչ միայն Երևանի, Գյումրիի, Վանաձորի և Արմավարի կայարանների տոմսարկղերում, այլ նաև օնլայն՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ կայքում: Բացի այդ տոմսարկղը բացվել է նաև Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում: Տոմսի գնման ժամանակ հերթեր արդեն չեն գոյանում, քանի որ տոմսի ձևակերպման ժամանակը կրճատվել է 10-ից մինչև 2 րոպե», – ընդգծեց Սերգեյ Վալկոն:
Այս տարվա հիմնական նորամուծություններից նա նշեց, մասնավորապես, ննջավագոններում անվճար Wi-Fi կապի գործարկումը և Վրաստանի տարածքում տեղի ոստիկանության կողմից գնացքի ուղեկցությունը:
Սերգեյ Վալկոն նշեց, որ 5 տարվա ընթացքում Երևան-Բաթումի-Երևան ուղղությամբ մեկնողների թիվը կրկնապատկվեց 6 անգամ: 2012 թվականին «Արմենիա» ֆիրմային գնացքի ուղևորների թիվը գերազանցեց 50 հազար, ինչը 22 տոկոսով ավելին է, քան 2011-ին:
«Համոզված եմ, որ այս տարի ուղևորների թիվն էլ ավելի կաճի: Մենք պատրաստվում ենք շարունակել արդիակակացման գործընթացը: Այսօր ֆիրմային գնացքի կազմում 5 վագոն է, իսկ սեզոնին դրանց թիվը կկազմի արդեն 18 վագոն», – հայտարարեց նա:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատարն հատուկ ուշադրություն դարձրեց Արարատ Խրիմյանի ձեռքբերումներին, նկատելով, որ նրա ղեկավարման տարիներին իրականացվեց մի շարք ծրագրեր, իսկ ինքը՝ Խրիմյանը իսկական հայրենասեր էր. 1991-1994 թթ. նա մասնակցում էր Հայայստանի Հանրապետության սահմանների պաշտպանությանը, Արցախյան ազատագրական պատերազմի հերոս էր:
«Բնական է, որ մենք որոշեցինք շնորհել Արարատ Խրիմյանի անունը ՀԿԵ-ի առաջին անվանական լոկոմոտիվին: Դա խորհրդանշական է՝ կյանքից հեռանալուց հետո Արարատ Խրիմյանը շարունակում է աշխատել երկաթուղում: Լոկոմոտիվը սպասարկում է բարձր մասնագիտացված բրիգադը, որն ընտրվել է բավականին խիստ չափանիշներով., – ասաց նա: Այս տարվա առաջին գնացքով Երևանից դեպի Սև ծով են մեկնել 114 ուղևորներ: Երևանից Բաթումի ճանապարհորդության ժամանակը կազմում է 15 ժամ 45 րոպե, ասվում է ՀԿԵ մամլո հաղորդագրության մեջ:

На Южно-Кавказской железной дороге открылся летний сезон пассажирских перевозок, и в путь отправился первый в этом году фирменный поезд «Армения» сообщением Ереван-Батуми-Ереван. В этом году открытие сезона – 15 июня, было особенно символичным, поскольку поезд Ереван-Батуми повел первый на ЮКЖД именной локомотив «Арарат Хримян».
На церемонии открытия сезона присутствовали вдова и дочь заместителя министра транспорта и связи Армении – начальника департамента Ереванской железной дороги Министерства транспорта и связи (2000-2004 гг.), генерального директора ЗАО «Армянская железная дорога» (2004-2008 гг.) Арарата Хримяна (21.10.1951 – 13.09.2012), имя которого и было присвоено локомотиву.
Как заявил на церемонии отправления поезда «Армения» исполняющий обязанности генерального директора ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Сергей Валько,Компания продолжает придерживаться своей политики постоянного повышения качества обслуживания и улучшения уровня комфорта в поездах, и в этом году удалось сократить время следования поезда из Еревана в Батуми еще на полчаса.
«Существенно облегчен и порядок покупки билетов: сейчас пассажиры могут приобрести билеты не только в вокзальных кассах Еревана, Гюмри, Ванадзора, Армавира, но и онлайн – на сайте ЗАО «ЮКЖД». Кроме того, для удобства пассажиров билетная касса открыта и в столице НКР – Степанакерте. При покупке билета в кассе пассажиры уже не сталкиваются с проблемой очередей, ведь время оформления билета сокращено с 10 до 2 минут, благодаря задействованной 2 года назад автоматизированной системе «Орион», – подчеркнул Сергей Валько.
Среди основных нововведений этого года и.о. главы Компании назвал, в частности, внедрение в СВ фирменного поезда «Армения» бесплатной Wi-Fi связи, а также сопровождение поезда на территории Грузии нарядом местной Полиции.
Сергей Валько подчеркнул, что за 5 лет поток пассажиров в направлении Ереван-Батуми-Ереван увеличился в 6 раз. В прошлом году услугами фирменного поезда «Армения» воспользовались более 50 тысяч человек, что на 22% превысило показатель 2011 года.
«Уверен, что в этом году число пассажиров будет больше, и мы намерены продолжать процесс совершенствования. Сегодня в путь отправляется 5 вагонов с пассажирами, а в пик сезона их число достигнет уже 18-ти», – заявил он.
И.о. генерального директора ЮКЖД особо остановился на заслугах Арарата Хримяна, заметив, что за годы руководства последнего было успешно реализовано множество различных проектов, а сам Хримян был истинным патриотом своей Родины: в 1991-1994 гг. он участвовал в боевых действиях при защите государственной границы Республики Армения, был награжден боевыми медалями, был героем Арцахской войны.
«Вполне естественно, что мы приняли решение присвоить имя Арарата Хримяна первому на ЮКЖД именному локомотиву. Это очень символично, ведь таким образом и после своего ухода Арарат Хримян продолжит работать на железной дороге. Локомотив обслуживает высококвалифицированная бригада, прошедшая жесткий специальный отбор, что еще раз подтверждает стремление ЮКЖД к улучшению качества обслуживания», – сказал Сергей Валько.
На первом в этом сезоне поезде «Армения» из Еревана на черноморские курорты отправились 114 пассажиров. Время следования из Еревана в Батуми составляет 15 часов 45 минут, сообщает пресс-служба ЮКЖД.