Ռիո դը Ժանեյրոյի ոստիկանությունը ցրել է երկրում 2014թ. ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության անցկացման հակառակորդների ցույցը: Մոտ 3 հազար ցուցարարներ փորձել են մոտենալ «Մարականա» մարզադաշտին:
Ուժայինները արցունքաբեր գազ ու ռետինե փամփուշտներ են օգտագործել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»: Ցուցարարները վանկարկում էին. «Ինձ պետք չէ աշխարհի առաջնություն, ինձ առողջություն ու կրթություն է հարկավոր», նկատի ունենալով երկրի ծախսած մոտ 15 մլրդ դոլարը:
Ցույցը տեղի է ունեցել Համադաշնությունների խաղից մի քանի րոպե առաջ, որտեղ Իտալիան հաղթել է Մեքսիկայի թիմին:

Полиция Рио-де-Жанейро разогнала демонстрацию противников проведения в стране чемпионата мира по футболу 2014 года. Около трех тысяч человек пытались приблизиться к стадиону “Маракана”.
Силовики применили слезоточивый газ и резиновые пули, передает РИА Новости. Демонстранты скандировали: “Мне не нужен чемпионат мира, мне нужно здоровье и образование!” – намекая на расходы страны примерно в 15 миллиардов долларов.
Демонстрация прошла за несколько минут до начала матча Кубка конфедераций, в котором Италия обыграла на “Маракане” сборную Мексики. Ранее полиция также применила силу для разгона участников акции протеста. Ранения тогда получили 33 человека.