2013թ. հունիսի 15-ին և 16-ին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից կազմակերպված երկօրյա աշխատաժողովն իր շուրջ համախմբեց մարդու իրավունքների կրթության մասնագետների՝ քննարկելու ավագ դպրոցում «հասարակագիտություն» առարկայի դասավանդման չափորոշիչների վերանայումն՝ ի նկատի ունենալով միջազգային լավագույն փորձը, ասվում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հաղոևդագրության մեջ:
Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարությունից, ՀՀ կրթության ազգային ինստիտուտից մոտ 20 ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հասարակագիտության ուսուցիչներ և մասնագետներ մասնակցեցին սեմինարին:
«Մենք հավատացած ենք, որ միջոցառումը կնպաստի այս ջանքերին և կբարձրացնի մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը դպրոցում», – ասացԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան ԱնդրեյՍորոկինը:
Մարդու իրավունքներ դասավանդողների և ուսումնական ծրագիր մշակողների կարողությունների ամրապնդումը և նրանց՝ բոլոր մակարդակներում ուսանողների համարարդյունավետ ծրագրեր ու դասընթացներ մշակելու գործիքների տրամադրումը գրասենյակի կողմից Հայաստանում մարդու իրավունքների ոլորտում իրականացվող գործունեության կարևոր տարրերից է:2010թ.դեկտեմբերին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և Հայաստանի Կրթությանևգիտության նախարարությունն միջև հուշագիր է ստորագրվել, որում նախանշված է համագործակցությունն այս ուղղությամբ:

A two-day workshop organized by the OSCE Office in Yerevan brought together human rights education specialists for a discussion on how to help revise the standards of social studies in high schools in line with international good practices.
Some 20 representatives of Armenia’s Education and Science Ministry, the National Institute of Education, as well as teachers and specialists on social studies teaching took part in the workshop that was held on June 15 and 16.
“We believe the event will bring added value to these efforts and increase the respect for human rights in the school,” said Ambassador Andrey Sorokin, Head of the OSCE Office.
Strengthening the capacity of human rights educators and curricula developers, and giving them the tools to design effective curricula and courses for students at all levels is an important element of the Office’s human rights activities in Armenia.
In December 2010, the OSCE Office in Yerevan and Armenia’s Ministry of Education and Science signed a Memorandum that outlined the mutual co-operation on this issue, reported the press service of the OSCE Office in Yerevan.