Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականը Երևանում մարզվում է և պատրաստվում հուլիսի 6-17-ը Կազանում կայանալիք Համաշխարհային ուսանողական խաղերին:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ իրենք նոր են վերադարձել Վլադիկավկազից, որտեղ հիանալի համատեղ հավաք են անցկացրել տեղի թիմի հետ:
Մարզչի խոսքով, Ունիվերսիադայում հաստատ ելույթ են ունենալու Գարիկ Բարսեղյանը (55 կգ), Եվրոպայի չեմպիոն Դավիթ Սաֆարյանը (66 կգ), Մուսա Մուրթազալիևը (84 կգ) և Էդգար Ենքոյանը (96 կգ), իսկ Վոլոդյա Ֆրանգուլյանն (60 կգ) և Գրիգոր Գրիգորյանը (74 կգ) Կազան կմեկնեն, եթե լուծվեն նրանց զինվորական ծառայության հետ կապված խնդիրները:
«Հունիսի 25-ից մենք 14-օրյա հավաք ենք անցկացնելու ֆուտբոլի Ակադեմիայում: Դա նախապատրաստական վերջին փուլն է լինելու: Կազանից վերադառնալուց հետո հավաքականը Ծաղկաձորում մարզվելու է Ղազախստանի, Կիրգիզիայի և Բելառուսի հավաքականների հետ»,- ասել է Բաղդադյանը:
Հետո ազատ ոճայինները ելույթ են ունենալու օգոստոսի 2-4-ը Վանաձորում կայանալիք Ստեփան Սարգսյանի անվան միջազգային մրցաշարում, որից հետո էլ մարզիչն ընտրելու է այն ըմբիշներին, որոնք ելույթ են ունենալու սեպտեմբերի 16-22-ը Բուդապեշտում կայանալիք աշխարհի առաջնությունում:

Сборная Армении по вольной борьбе в Ереване тренируется и готовиться к Всемирной Универсиаде, которая пройдет в Казани 6-17 июля.
Главный тренер сборной Армении Араик Багдадян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что они вернулись из Владикавказа, где провели отличный совместный сбор с местной командой.
По словам тренера, на Универсиаде точно выступят Гарик Барсегян (в/к 55), чемпион Европы Давид Сафарян (в/к 66), Мус Муртазалиев (в/к 84) и Эдгар Енокян (в/к 96). А участие Володи Франгуляна (в/к 60) и Григора Григоряна (в/к 74) под вопросом, пока не разрешатся проблемы, связанные с их военной службой.
“С 25 июня мы проведем 14-дневный сбор в Академии футбола в Аване. Это будет последним подготовительным этапом. После возвращения из Казани сборная в Цахкадзоре будет тренироваться с командами из Казахстана, Киргизии и Белоруссии”,- сказал Багдадян.
2-4 августа в Ванадзоре армянские вольники выступят на международном турнире имени Степана Саркисяна, после чего и наставник с составом сборной, которая 16-22 сентября в Будапеште выступит на чемпионате мира.