ՀՀ հանրային խորհուրդը սնանկ հայտարարված ազգային ավիափոխադրողի` «Արմավիայի» առողջացման ծրագիր է առաջարկում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ հանրային խորհրդի ենթակոմիտեի ավիացիայի անդամ Լևոն Ղազարյանը նշեց, որ այսօրվա դրությամբ «Արմավիան» ունի անհրաժեշտ ենթակառուցվածքը, որը հնարավորություն կտա անհրաժեշտ «բուժում» անցնելուց հետո վերադառնալ աշխատանքին` գրագետ ղեկավարության ներքո:
«Ափսոս չէ՞, որ հայկական դրոշով օդանավերը մնացել են կանգնած արևի տակ` այն դեպքում, երբ կարող էին թռիչքներ իրականացնել», – նշեց նա:
Այնուամենայնիվ, դատական գործը, որը դեռ «Արմավիայի» առջևում է, շատ ծանր ու աշխատատար է, քանի որ ընկերությունը, Ղազարյանի խոսքով, տարբեր երկրներում ավելի քան 20 ներկայացուցչություն ու ավելի քան 33 000 պայմանագիր ունի: «Այդ բոլոր կողմերի հետ պետք է հաշվարկներ կատարել` հասկանալու համար, նրանք են մեզ պարտք, թե` մենք իրենց», – նշեց մասնագետը:

Общественный совет Армении предлагает план оздоровления обанкротившегося национального перевозчика – авиакомпании «Армавиа». В беседе с журналистами 18 июня в Ереване член подкомиссии авиации Общественного совета Армении Левон Казарян отметил, что «Армавиа» на сегодняшний день обладает всей необходимой инфраструктурой, чтобы, пройдя программу оздоровления, вновь приступить к работе под руководством грамотного управляющего. «Разве не жалко, что воздушные суда с армянским флагом простаивают под солнцем, в то время когда они могли осуществлять полеты», – подчеркнул он.
Тем не менее, судебный процесс, который предстоит «Армавиа», является очень сложным и трудоемким, поскольку компания, по словам Казаряна, имеет более 20 представительств в разных странах и более 33 000 договоров. «Со всеми этими сторонами надо провести взаиморасчет, чтобы понять, они нам должны или мы », – отметил специалист.