Առաջիկա 10 օրում, իսկ ավելի հստակ մինչև 2013թ. հունիսի ավարտը մրցույթ կհայտարարվի երեք տեղական ավիաընկերություններ ընտրելու համար: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամլո քարտուղար Նելլի Չերչինյանը:
Հայաստանի կառավարությունը հունիսի 6-ի նիստում հաստատել է ազատականացման հայեցակարգը օդային փոխադրումների ոլորտում: Ինչպես ասաց Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտյոմ Մովսիսյանը, կառավարությունը մտադիր չէ ֆինանսավորել տեղական ընկերություններն ու արտոնյալ պայմաններ ստեղծել նրանց համար: Սակայն «բաց երկնքի» քաղաքականությանը Հայաստանը կանցնի աստիճանաբար, քանի որ տեղական ընկերությունները դեռ չեն հաստատվել շուկայում:
Ըստ նրա, հայեցակարգի շրջանակներում նախատեսվում է երեք ուղղություններով մրցույթ հայտարարել, որպեսզի երեք տեղական ընկերություններ կարողանան թռիչքներ իրականացնել այդ ուղղություններով՝ ԱՊՀ երկրներ, Եվրոպա և Մերձավոր Արևելք: Միաժամանակ, ըստ ՔԱԳՎ պետի, այդ երեք ավիափոխադրողներին հնարավորություն կընձեռվի թռիչքներ իրականացնել դեպի Մոսկվա: Թույլտվությունը հաղթող ավիաընկերություններին կտրվի 5 տարով:
Այսօր Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում ՀՀ Հանրային խորհրդի ավիացիայի գծով ենթահանձնաժողովի անդամ Լևոն Ղազարյանը ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ ՔԱԳՎ-ն պետք է հոգ տանի նաև, որպեսզի տեղական ընկերությունները ղեկավարվեն միասնական ռազմավարությամբ, ինչպես նաև, որպեսզի նրանց համար ստեղծվի տեխսպասարկման մեկ կառույց, ինչը թույլ կտա նրանց մրցակցել բազմաթիվ օտարերկրյա խաղացողների հետ:
Լևոն Ղազարյանը հավելել է նաև, որ մրցույթին կարող են մասնակցել նաև արտերկրում աշխատող հայկական ընկերությունները: Հավանական մասնակիցների թվում մասնագետը նշեց Air Armenia ընկերությունը, որն աշխատում է բեռնափոխադրումների ոլորտում և պետք է համապատասխան թույլտվություն ստանա ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար, ձեռք բերի օդանավեր, անձնակազմ հավաքի, տեխնիկական սարքավորումներ ձեռք բերի: «Չեմ կարծում, որ նրանք կկարողանան արագ դա անել, հավանաբար դա տեղի կունենա հաջորդ տարվա գարնան ավարտին»,-ասել է նա: Հավակնել կարող է նաև Armenian Airways ընկերությունը, իսկ ինչ վերաբերում է «Կռունկ» ընկերությանը, որը հայտարարել է շուրջ 1 մլրդ դոլարի ներդրում անելու պատրաստակամության մասին, ապա մասնագետնը այնքան էլ արժանահավատ չի համարում այդ տարբերակը:

В ближайшие десять дней, а точнее до конца июня 2013 года, будет объявлен тендер для выбора трех местных авиакомпаний Армении. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь Главное управление гражданской авиации Армении Нелли Черчинян.
Правительство Армении на заседании 6 июня утвердило концепцию либерализации в сфере воздушных перевозок. Как сообщил начальник Главного управления гражданской авиации Армении Артем Мовсисян, правительство не намерено финансировать местные компании и создавать для них привилегированные условия. Однако в политике «свободного неба» Армения будет переходить поэтапно, поскольку местные компании еще не утвердились на рынке.
По его словам, в рамках концепции планируется провести конкурс по трем направлениям, чтобы три местные компании смогли реализовать полеты по этим направлениям: страны СНГ, Европа и Ближний Восток. Одновременно, по словам главы ГУГА, этим трем авиаперевозчикам будет дана возможность осуществлять полеты в Москву. Разрешение на осуществление полетов победившим авиакомпаниям будет выдаваться сроком на 5 лет.
Выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, член подкомиссии по авиации Общественного совета Армении Левон Казарян обратил внимание на то, что ГУГА должна позаботиться о том, чтобы местные компании руководствовались единой стратегией, а также, чтобы для них была бы создана одна структура по техобслуживанию, что позволит им конкурировать с многочисленными зарубежными игроками.
В связи с этим Левон Казарян добавил, что участвовать в тендере могут и работающие за рубежом армянские компании. Среди же наиболее вероятных участников тендера специалист назвал Air Armenia, работающую в сфере грузоперевозок, которой предстоит получить соответствующее разрешение на пассажироперевозки, приобрести воздушные суда, набрать персонал, приобрести техническое оснащение. «Не считаю, что они смогут быстро приступить к пассажироперевозкам, скорое всего в конце весны следующего года, в период сезона», – сказал он. Претендовать может и компания Armenian Airways, что же касается компании «Крунк», которая объявила о готовности инвестировать порядка $1 млрд, то этот вариант специалисту кажется не очень правдоподобным.