Արարատի մարզպետարանում հրավիրված արտահերթ խորհրդակցությունն ավարտվել է, ծիրան մթերող ընկերության ներկայացուցիչները հանդիպել են գյուղացիների հետ և պայմանավորվել են այն մթերել կգ-ը 500 դրամով: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնեց Գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը: Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ գյուղացիներին որոշ մթերողներ արկղի դիմաց 4000 դրամ են առաջարկել, այն դեպքում, երբ արկղում 12 կիլոգրամ ծիրան է լինում, սովորաբար:
Ռոբերտ Մակարյանը հայտնեց նաև, որ բացի «Սպայկայից» այլ մթերողներ էլ կներգրավվեն և այժմ այդ ուղղությամբ բանակցությունն են ընթանում:
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզում մի խումբ գյուղացիներ բողոքի ակցիա էին անցկացնում՝ պահանջելով ծիրանը մթերել նորմալ գներով: Ըստ նրանց՝ որոշ մարդիկ փորձում են էժանացնել միրգը և մթերել այն ցածր գնով:

В администрации Араратской области Армении завершилось экстренное совещание, в ходе которого предприятия, закупающие абрикосы, встретились с фермерами. Была достигнута договоренность, согласно которой перерабатывающие компании будут закупать 1 кг по 500 драмов, сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян.
Он сообщил, что некоторые фермеры предложили уплачивать 4000 драмов за ящик в 12 кг.
Макарян также проинформировал, что помимо «Спайки» к процессу закупа будут привлечены и другие компании, с которыми сейчас ведутся переговоры.
В Араратской области группа фермеров провела акцию, требуя организовать процесс закупа абрикосов по нормальной цене. По их заверениям, некоторые люди пытались снизить цену и закупать по очень низкой цене.