Աշխարհի լավագույն ֆուտբոլիստներից մեկը, Արգենտինայի հավաքականի նախկին անդամ Դիեգո Մարադոնան համակարգչային խաղեր արտադրող ընկերությունից դատարանի միջոցով 490 հազար դոլար է ստացել իր կերպարի ապօրինի օգտագործման համար, հայտնում է China Daily-ին:
Մարադոնան որպես վնասի հատուցում պահանջում էր Շանհայի ու Պեկինի ընկերություններից 20 մլն յուան: Դատարանը որոշեց, որ արգենտինացուն պետք է վճարվի 3 մլն դոլար նրա կերպարի ապօրինի օգտագործման համար և մեկ յուան որպես բարոյական վնասի հատուցում:
Պեկինում գործող ընկերությունը հեռացրել է խաղն իր ինտերնետ հարթակից և պաշտոնական ներողություն է խնդրել Մարադոնայից:

19 Июнь 2013 - 07:12 AMT
Марадона отсудил у разработчиков компьютерной игры 490 тыс. долларов за незаконное использование его образа
Один из лучших футболистов мира всех времен, бывший игрок сборной Аргентины Диего Марадона отсудил у разработчиков компьютерной игры 490 тысяч долларов за незаконное использование его образа, сообщает China Daily.
Марадона требовал от шанхайской и пекинской компаний 20 миллионов юаней в качестве компенсации ущерба. Суд постановил выплатить аргентинцу 3 миллиона за незаконное использование его образа и один юань в качестве компенсации морального вреда.
Помимо этого, пекинская компания удалила игру со своей интернет-платформы и опубликовала официальные извинения в адрес Марадоны, а разработчики игры вырезали из нее изображение аргентинца и его автограф.