Հունիսի 15-ին ուժի մեջ է մտել «Հեռահաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխությունը, ըստ որի 2014թ. Հայաստանում հնարավոր կլինի ներդնել շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայությունը: Այն բոլոր բաժանորդներին հնարավորություն կտա փոխել իրենց օպերատորին՝ առանց հեռախոսահամարը փոխելու անհրաժեշտության, հայտնում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Այսօր Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ողջունեց այն փոփոխությունները, որ այդ ծառայության ներդրման արդյունքում տեղի կունենան Հայաստանի շարժական կապի շուկայում և բաժանորդների համար:
Ֆրանսիս Ժելիբտերը մասնավորապես նշեց. «Արևմտյան Եվրոպայում և այլ երկրներում, որտեղ ներդրվել է շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայությունը, շուկան մեծապես բարելավվել է, և մենք շատ ուրախ ենք, որ շուտով հայ սպառողները նույնպես կկարողանան ունենալ ընտրության ազատություն: Orange-ը երկար ժամանակ կողմ է եղել Հայաստանում այս ծառայության ներդրմանը, և մենք գիտենք, որ ծառայության մեկնարկից հետո բաժանորդների համար օպերատոր ընտրելու հիմնական չափանիշները լինելու են ծառայության ու սպասարկման որակը, քանի որ բաժանորդները կկարողանան ընտրել իրենց ցանկացած օպերատորին և միաժամանակ պահել իրենց ներկա հեռախոսահամարը»:
Ըստ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սահմանած ընթացակարգի՝ երեք օպերատորները պետք է ստեղծեն համատեղ ընկերություն և միասնական տվյալների բազա, որպեսզի կարողանան գործարկել այս ծառայությունը 2014թ. հունվարի 1-ին:
«Orange-ը կանի իր հնարավորության սահմաններում ամեն ինչ՝ այս համակարգի արագ ու որակով ներդրմանն աջակցելու համար՝ մասնավորապես կիսվելով իր և Orange Խմբի փորձով», հավելեց Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

With the amendment to the law On Telecommunications coming into force, mobile users in Armenia will get a possibility to change their operator without changing the phone number.
Orange Armenia CEO Francis Gelibter welcomed the change, saying: “Mobile number portability in Western Europe and in other countries where it was implemented has brought a major improvement in the market and we are happy that soon Armenian customers will have this freedom of choice. For already a long time, Orange has supported the implementation of this service in Armenia, and we know that once it is implemented, quality and service will become the main criteria of being with an operator, as customers will be able to choose the operator they prefer and keep their phone number at the same time.”
Following the procedure set by the Public Services Regulatory Commission of Armenia, the three operators will create a joint company and a common database, to be able to introduce the service on January 1, 2014.
“Orange will do its best to support the fast and quality implementation of the new system, by sharing its experience and the one of the Orange Group”, Mr. Gelibter said.