Վերջին շրջանում որոշ լրատվամիջոցներ անդրադարձել են Հայաստանի բանկային համակարգին`տեղեկություններ տարածելով, իբրև համակարգում տեղի են ունենում տագնապալի գործընթացներ, և համակարգի կայունությունը վտանգված է:
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը տեղեկացնում է, որ Հայաստանի բանկային համակարգի ֆինանսական կայունությունը վտանգված չէ, և որ նմանատիպ լուրերն անհիմն են ու չեն համապատասխանում իրականությանը:
Բանկային համակարգի կապիտալի համարժեքության նորմատիվային ցուցանիշը (նորմատիվայինկապիտալի և ռիսկով կշռված ակտիվների հարաբերակցությունը) 2013 թ.-ի առաջին եռամսյակի վերջիդրությամբ կազմել է 16.4%, ընդ որում վերջին 5 տարիների ընթացքում բոլոր բանկերն առանձին բավարարելեն կապիտալի համարժեքության նորմատիվային ցուցանիշի նվազագույն պահանջը` 12% (ընդ որում,Բազելյան կոմիտեի կողմից առաջարկվող նվազագույն սահմանաչափը 8% է):
Բանկային համակարգի չաշխատող վարկերի տեսակարար կշիռը ընդհանուր վարկերում 2013 թ.-իառաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ կազմել է 5.2%, որը, չնայած տարեվերջի համեմատ փոքր-ինչ աճել է,սակայն դեռևս բավական հեռու է ռիսկային համարվելուց (աճը մասամբ պայմանավորված է այնհանգամանքով, որ հաշվապահական ձևակերպման արդյունքում ստանդարտ դասի վարկեր, որոնք, չնայած մնացել են տնտեսությունում, դուրս են եկել առևտրային բանկերից մեկի հաշվեկշռից և սկսել են հաշվառվելմայր բանկի հաշվեկշռում): Համեմատության համար նշենք, որ Արևելյան Եվրոպայի երկրներում այսցուցանիշը հասնում է մինչև 20%:
Իրացվելիության մակարդակով բանկային համակարգը առավել քան իրացվելի է. բարձր իրացվելի ակտիվների կշիռը ընդհանուր ակտիվներում և ընթացիկ պարտավորություններում առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ կազմել են համապատասխանաբար 26.1% և 136.1% (նվազագույն սահմանաչափերը`համապատասխանաբար 15% և 60%):
Նշենք նաև, որ բանկային համակարգի կայունությունը նպաստում է նրան, որ տնտեսությանըտրամադրված վարկերը շարունակում են արագ աճել նաև 2013 թ.-ին:

«Финансовой стабильности банковской системы ничего не угрожает», – говорится в распространенном 25 июня сообщении пресс-службы Центрального банка Армении.
В последнее время некоторые армянские СМИ распространяли сообщения о том, что в банковской системе Армении наблюдаются тревожные процессы, однако в ЦБ РА заверяют, что подобные слухи безосновательны и не соответствуют действительности.
В связи с этим в сообщении приводятся официальные показатели банковского сектора. Так, нормативный показатель адекватности капитала банковской системы по итогам первого квартала 2013 года составил 16,4%, причем в течение последних 5 лет все комбанки соответствовали минимальному требованию адекватности капитала – 12%. При этом рекомендованный комитетом Базеля минимальный предел уровня адекватности капитала составляет 8%.
Одновременно доля неработающих кредитов банковской системы Армении в общем кредитном портфеле комбанков на конец первого квартала 2013 года составила 5,2%, в то время как в странах Восточной Европые этот показатель достигает 20%.
Что же касается уровня ликвидности, то, согласно данным ЦБ РА, банковская система Армении «более чем ликвидна». Доля высоколиквидных активов в общих активах и текущих обязательствах по положению на конец первого квартала составляла, соответственно, 26,1% и 136,1% при том, что минимальные уровни составляют 15% и 60%, соответственно.
Более того, стабильность банковской системы способствует тому, что направленные в экономику кредиты продолжают расти и в 2013 году.