«Ամերիա» ՓԲԸ-ն «Դատաիրավական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի պատվերով իրականցնում է «Դատարանների մոնիտորինգի ծառայություններ» ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Համաշխարհային բանկի կողմից: Ծրագրի վերջին փուլի արդյունքները ներկայացվել են հունիսի 26-ի սեմինարում դատաիրավական համակարգի ներկայացուցիչների, ՀԲ և ԶԼՄ-ների ներկայությամբ:
Հայաստանն այժմ գտնվում է դատաիրավական բարեփոխումների իրականացման փուլում, ուստի, անհրաժեշտություն է առաջացել ստեղծելու դատարանների մոնիտորինգի մեթոդաբանություն, որը չի առնչվում դատական համակարգի բովանդակային մասին, այլ վերաբերում է քանակային ցուցանիշներին:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ամերիա» ՓԲԸ իրավաբանական պրակտիկայի տնօրեն Դավիթ Սարգսյանը, ծրագրի նպատակն է Հայաստանում դատարանների մոնիտորինգի համակարգի ներդրումը, որը հնարավորություն կտա միասնական մեթոդաբանության հիման վրա իրականացնել դատարանների ու դատական համակարգի մոնիտորինգ: Վերջինս էապես կնպաստի դատարանների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը, թափանցիկության ու հաշվետվողականության ապահովմանը, դատական տեղեկատվության հասանելիությանը, որը կմեծացնի դատական համակարգի նկատմամբ հանրության վստահությունը:
Հիմք ընդունելով Հայաստանի դատական համակարգի առանձնահատկությունները և միջազգային լավագույն փորձը, Ամերիան մշակել է դատարանների գործունեության մոնիտորինգի մեթոդաբանություն, որը կհանդիսանա դատարանների մոնիտորինգի իրականացման հիմնական մեթոդական փաստաթուղթը:
Հետազոտության արդյունքում պարզվեց, որ Երևանում դատարան այցելողների 11,5 տոկոսից անձը հաստատող փաստաթուղթ են պահանջել: Այդ ցուցանիշը կրիտիկական չէ, չնայած, որ ըստ օրենքի, փաստաթուղթը ներկայացնել չի պահանջվում, այն կարող է ներկայացվել միայն դատական կատարածուի հատուկ կարգադրությամբ:
«Ամերիա» ՓԲԸ-ում ակնկալում են, որ երբ մոնիտորինգի մեթոդաբանությունը վերջնականապես հանձնվի շահառուներին ի դեմս Փաստաբանների պալատի, արդարադատության նախարարության և այլ շահագրգիռ կողմերի, ապա այն կօգտագործվի ու հետևողական բնույթ կկրի:

ЗАО “Америя” по заказу госорганизации “Офис реализации судебно-правовых программ” реализует программу “Услуга мониторинга судов” при финансировании Всемирного банка. Результаты последнего этапа программы были представлены на семинаре 26 июня в присутствии представителей судебно-правовой системы республики, ВБ и СМИ. Армения сейчас находится на стадии реализации судебно-правовых реформ, поэтому возникла необходимость в создании определенной среды – методологии мониторинга судов, которая не касается содержательной части судебной системы, а количественных показателей.
Как пояснил в беседе с журналистами директор юридической практики ЗАО «Америя» Давид Саркисян, целью программы является внедрение системы мониторинга в судах Армении, что позволит с использованием единой методологии проследить за работой судов и всей судебной системы в целом.
От реализации программы ожидают повышение эффективности работы судов, их прозрачности и обеспечение отчетности, доступности судебной информации, что обеспечит повышение доверия общественности к судебной системе страны.
Работа над методологией мониторинга деятельности судов проводилась с учетом особенности судебной системы Армении и международного опыта, на основе изучения судебных дел, отобранных по выборочному методу и с посещением самих судов.
Так, в результате исследования выяснилось, что при посещении судов в Ереване у 11,5% требовали документ, удостоверяющий личность. Этот показатель не является критическим, несмотря на то что, что по закону такой документ не требуется, он может быть предъявлен только при особом требовании судебного пристава.
В ЗАО «Америя» ожидают, что когда методология мониторинга судов будет окончательно сдана бенефициариям в лице Палаты адвокатов, Минюста и иных заинтересованных сторон, то она будет использоваться ими и носить последовательный характер.