«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն կողմ է Շարժական կապի հեռախոսահամարների տեղափոխելիության համակարգի ներդրմանը, սակայն մեծապես կարևորում է նախապատրաստական գործընթացի որակը: «Նախապատրաստումը MNP-ին որոշակի ժամանակ է պահանջում, «ԱրմենՏելի» և մյուս օպերատորների համար կարևոր է այդ պրոդուկտի մանրակրկիտ նկարագրումը, աշխատանքի կանոնները, մանրամասներ, որոնք այժմ կարող են տեսանելի չլինել, սակայ շատ կարևոր են ծառայության գործարկման համար»,-հունիսի 27-ին Երևանում իր առաջին մամլո ասուլիսում պարզաբանել է «ԱրմենՏել» ընկերության նոր գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) 2012թ. դեկտեմբերի 14-ի նիստում հաստատվել է Շարժական կապի հեռախոսահամարների տեղափոխելիության համակարգի (Mobile Number Portability-MNP) ներդրման սկզբունքներն ու ժամանակացույցը, ըստ որի Հայաստանում ծառայությունը կգործարկվի 2014 թվականի հունվարի 1-ից: Սկզբունքների համաձայն, հեռախոսահամարների տարափոխիկությունը բաժանորդների համար իրականացվելու է 3, իսկ հետագայում՝ 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում` անվճար սկզբունքով, միայն ստացող օպերատորին դիմելու միջոցով: Համակարգի տեխնիկական մոդելը կհիմնվի զանգերի ուղղակի երթուղավորման (բոլոր զանգերի հարցման(All CallQuery)) մեթոդի և տեղափոխված հեռախոսահամարների կենտրոնացված տվյալների բազայի ներդրման վրա:
«Մենք աշխատում ենք Հայաստանում ու ենթարկվում ենք բոլոր օրենսդրական ակտերին, որոնք գործում են նրա տարածքում, եթե պետությունն ասի, որ պետք է լինի MNP, նշանակում է պետք է լինի MNP»,-նման պաշտոնական մոտեցման մասին հայտարարեց ընկերության նոր գլխավոր տնօրենը:
Անդրեյ Պյատախինը հավելեց, որ այդ ծառայության ներդրումը հաճախորդներ ներգրավելու լավ հնարավորություն է, որոնք «չեն գալիս «ԱրմենՏել» միայն այն պատճառով, որ նրանց կաշկանդում է համարը»:
Իր հերթին «ԱրմենՏել» ՓԲԸ մամլո քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը նշել է, որ ընկերությունը երբեք դեմ չի եղել այդ ծառայության ներմուծմանը:

27 Июнь 2013 - 10:56 AMT
ЗАО «АрменТел» не против внедрения системы переносимости мобильных номеров (Mobile Number Portability-MNP), однако придает важное значение качественному подготовительному процессу. «Подготовка к MNP занимает определенное время, для «АрменТела» и других операторов важно детальное описание этого продукта, правила работы, правила портации между абонентами – детали, которые сейчас могут быть не видны, но они крайне важны для запуска услуги», – пояснил 27 июня на своей первой пресс-конференции в Ереване новый гендиректор компании Андрей Пятахин.
В ходе заседания 14 декабря 2012 года заседания Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) были утверждены принципы и график внедрения системы переносимости мобильных номеров (Mobile Number Portability-MNP), согласно которым услуга будет задействована с 1 января 2014 года. Согласно принципам, переносимость номеров для абонентов будет выполнена бесплатно в течение 3, а в дальнейшем – 1 рабочего дня посредством обращения лишь к получающему оператору. Техническая модель системы будет выполнена на основе простой маршрутизации звонков (запроса всех звонков (All CallQuery)) и внедрения централизованной базы телефонных номеров.
«Мы работаем в Армении и подчиняемся всем законодательным актам, действующим на ее территории, если государство скажет MNP быть, значит MNP быть», – такое официальное отношение высказал новый гендиректор компании.
В связи с этим Андрей Пятахин добавил, что внедрение этой услуги – хорошая возможность заполучить клиентов, которые «не уходят в «АрменТел» только из-за того, что их держит номер».
Со своей стороны пресс-секретарь ЗАО «АрменТел» Ануш Беглоян подчеркнула, что компания никогда не был против внедрения этой услуги.