2013 թվականի հունվար-մայիսին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն փոխադրել է 1149,4 հազ. տոննա բեռ, ինչը 7.6%-ով պակաս է անցյալ տարվա նույնժամանակահատվածի ցուցանիշից, ասվում է ընկերության մամլո հաղորդագրության մեջ: Արտահամնան հաղորդակցությունում ՀԿԵ-ի բեռնափոխադրումների ծավալը 2013 թվականի հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 169,1 հազար տոննա` 5,7%-ովնվազելով անցյալ տարվա ցուցանիշի համեմատ:
Ներմուծման հաղորդակցությունում փոխադրվել է 386,1 հազար տոննա բեռ՝ 19,3%-ով նվազելով 2012 թվականի հունվար-մայիսի հետ համեմատ:
Իսկ տեղական հաղորդակցությունում բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 594,2 հազար տոննա՝ գերազանցելով անցյալ տարվա շեմը 1,4%-ով:
2,4%-ով աճել է նաև միջին օրեկան բեռնումը երկաթուղում: Իր հերթին միջին օրեկան բեռնաթափման ցուցանիշը նվազել է 10,5%-ով:
Բեռնափոխադրումների անկումը պայմանավորված է որոշ բեռների նախատեսվածից քիչ բեռնմումով:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցի հրամանով միջոցներ են ձեռնարկվում երկաթուղի բեռների նոր ծավալների ներգրավվման, երկաթուղային բեռնափոխադրումների խթանման ուղղություններով:

27 Июнь 2013 - 12:43 AMT
В январе-мае 2013 года ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» было перевезено 1149,4 тыс. тонн грузов, что на 7,6% ниже показателя аналогичного периода 2012 года.
В экспортном сообщении в течение пяти месяцев по железной дороге было перевезено 169,1 тыс. тонн грузов, что на 5,7% ниже прошлогоднего показателя, в импортном сообщении – 386,1 тыс. тонн, что ниже показателя января-мая 2012 года на 19,3%.
Объем грузовых перевозок в местном сообщении по железной дороге достиг 594,2 тыс. тонн грузов, что превышает показатель первого квартала прошлого года на 1,4%.
На 2,4% увеличилась и среднесуточная погрузка на железной дороге. В свою очередь среднесуточная выгрузка снизилась на 10,5%.
«Спад грузоперевозок обусловлен сокращением плановых погрузок по некоторым номенклатурам грузов, – отмечается в сообщении пресс-службы ЮКЖД.
По распоряжению генерального директора ЗАО «ЮКЖД» Виктора Ребца предпринимаются меры по привлечению на железную дорогу новых объемов грузов, стимулированию железнодорожных грузоперевозок.