2013թ. հունիսին Հայաստանի սպառողական շուկայում 2012թ, նույն ժամանակաշրջանի համեմատ գրանցվել է 2,7-տոկոսանոց գնաճ: Ինչպես հայտնում է ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները աճել են 3,2 տոկոսով, իսկ ոչ պարենային ապրանքներինը աճել են 0,9 տոկոսով, սակագները ծառայությունների ոլորտում աճել են 2,7 տոկոսով:
2013թ. հունիսին մայիսի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում գների ընդհանուր մակարդակը նվազել է 0.1%-ով: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում նվազել են 0.5%-ով, ոչ պարենային ապրանքներինը` 0.1%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում արձանագրվել է սակագների 0.9% հավելաճ:
Հանրապետության դիտարկվող 6 քաղաքներում 2013թ. հունիսին մայիսի համեմատ սպառողական գները նվազել են 0.3-0.1%-ով (գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Եղեգնաձորում), իսկ մյուս 5-ում գրանցվել է 0.1-0.4% գնաճ: Մայրաքաղաքում սպառողական գների ընդհանուր մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ նվազել է 0.1%-ով:

28 Июнь 2013 - 13:13 AMT
В июне по сравнению с маем 2013 года на потребительском рынке Армении была зафиксирована 0,1% дефляция
В июне 2013 года на потребительском рынке Армении по сравнению с аналогичным периодом 2012 года зафиксирована 2,7%-ая инфляция. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 3,2%, а цены на непродовольственные товары увеличились на 0,9%, тарифы в сфере услуг увеличились на 2,7%.
Одновременно в июне по сравнению с маем 2013 года на потребительском рынке Армении была зафиксирована 0,1% дефляция, что в основном обусловлено спадом цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 0,5%, на непродовольственные товары цены за указанный период сократились на 0,1%, а вот рост тарифов в сфере услуг составил 0,9%.
В июне по сравнению с маем 2013 года в 6 исследуемых городах республики потребительские цены сократились на 0,3-0,1%, при этом самый высокий показатель спада был зарегистрирован в г. Ехегнадзор. В столице потребительские цены в месячном разрезе сократились на 0,1%.