Ազգային ժողովում «Թափանցիկությունը պաշտպանության կառավարման ոլորտում» թեմայով լսումների ժամանակ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հայտարարել է, որ իրականացվում են աշխատանքներ, որոնք նպատակ ունեն վերացնել ոլորտում առկա խնդիրներն ու ամրապնդել հասարակության վստահությունը բանակի հանդեպ: Օրինակ` հաջորդ տարվանից նախատեսվում է զինակոչիկի ծառայության վայրի ընտրության ձևի փոփոխություն: Համաձայն այդ փոփոխության զինակոչիկների ծառայության վայրը կարող է ընտրվել վիճակահանությամբ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ որոշումը դեռ վերջնական չէ` քննարկման փուլում է:
«Զորակոչի ընթացքն ավելի վերահսկելի, թափանցիկ դարձնելու նպատակով միշտ են նման ծրագրեր քննարկվում: Եվ դրանց բոլորի խնդիրը բանակում տեղի ունեցող գործընթացների արդյունավետությունը բարձրացնելն է, ռիսկերը բացառելը», – ասաց նա:

Во время слушаний в Национальном собрании Армении на тему «Прозрачность в сфере управления обороной» министр обороны РА Сейран Оганян заявил, что ведутся работы по устранению проблем в сфере и укреплению доверия населения к армии. Например, в следующем году планируется изменить способ выбора мест службы новобранцев. Согласно этому изменению, место службы новобранцев может быть выбрано посредством жеребевки.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пресс-секретарь МО Арцрун Ованнисян отметил, что это решение еще находится в стадии разработки и пока не окончательно.
«Для того, чтобы процесс призыва проходил организованнее и прозрачнее, подобные программы всегда обсуждаются. Их главной целью является как повышение эффективности процессов, происходящих в армии, так и исключение рисков»,- отметил он.