«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը անցյալ շաբաթ Իրան կատարած իր այցի շրջանակներում հանդիպումներ է ունեցել երկրիԱռևտրաարդյունաբերական պալատի և Տրանսպորտի նախարարության ղեկավարության հետ, հայտնում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Երկկողմանի հանդիպումների շրջանակներում կողմերը քննարկեցին Հարավային երկաթուղու կառուցման հեռանկարները, այս ուղղությամբ նախատեսվողբեռնափոխադրումների ծավալները, ինչպես նաև հայկական Երասխ կայարանի հիմքի վրա նոր լոգիստիկ կենտրոնի կառուցման հնարավորությունները:
Մոտ 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ «Հայաստանի հարավային երկաթուղի» և «Հայաստանի հարավային արագընթաց ճանապարհ» ծրագրերի մեկնարկի մասինհայտարարվեց 2013 թվականի հունվարին: Այդ ժամանակ «ՀԿԵ» ՓԲԸ, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության և Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գրանցված «Ռասիա ՖԶԷ» ընկերության միջև ստորագրվեց Փոխհամաձայնության մասին հուշագիրը:
Դուբայում տեղակայված «Ռասիա» ընկերությունը արդեն իրականացնում է լայնածավալ գործունեություն՝ նախագծերի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման մշակման,նախագծման, ֆինանսավորման, զարգացման և շահագործման համար կոնսորցիումի ստեղծման ռազմավարության հիման վրա:

2 Июль 2013 - 07:02 AMT
Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец в рамках состоявшегося на прошлой неделе визита в Иран провел встречи с руководством Торгово-промышленной палаты и Министерства транспорта страны.
Во время двусторонних встреч стороны обсудили перспективы строительства Южной железной дороги, прогнозируемые грузопотоки в данном направлении, возможность строительства логистического центра на базе станции Ерасх.
О запуске проектов “Южная железная дорога Армении” и “Южная скоростная дорога Армении”, оцениваемых в 3 млрд. долларов США, было объявлено в январе 2013 года. Тогда же был подписан трехсторонний Меморандум о взаимопонимании по региональному сотрудничеству, направленному на развитие Южной железной дороги Армении, между ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога”, Министерством транспорта и связи Республики Армения и компанией “Расиа” ФЗЭ.
Базирующаяся в Дубае инвестиционная компания “Расиа” уже реализует масштабную деятельность на основании стратегии формирования консорциума для разработки технико-экономического обоснования, проектирования, финансирования, развития и эксплуатации проектов, сообщает пресс-служба ЮКЖД.