Փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացման նպատակով Հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանն առաջարկում է վերականգնել թեթև արդյունաբերությունը, մասնավորապես կազմակերպել կոշիկի արտադրություն և ներքնակների արտադրություն:
Վազգեն Սաֆարյանը տվյալներ է բերել, որոնց համաձայն տարեկան Հայաստան է ներկրվում շուրջ 10 մլն զույգ կոշիկ, իսկ տեղական արտադրություն կազմակերպելու դեպքում կա 5 մլն զույգ կոշիկ արտադրելու պոտեցիալ, ինչը կարող է բավարարել ներքին պահանջարկը: «Թեթև արդյունաբերության այդ ուղղության զարգացման արդյունքում հնարավոր կլինի 3000 նոր աշխատատեղ ստեղծել»,-ասել է նա:
Այդ առնչությամբ Հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահը նշեց, որ տարեկան Հայաստանը արտահանում է շուրջ 3500-4000 տոննա հումք, որը Թուրքիայում, Վրաստանում ու Չինաստանում օգտագործվում է կաշվի արտադրության համար: «Պետք է քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի այդ հումքը մնա երկրում և օգտագործվի տեղական արտադրության մեջ»,-ասել է նա:
Նմանատիպ իրավիճակ է նաև տեքստիլ արդյունաբերության մեջ: Ըստ նրա, Հայաստանում այսօր կուտակվել է մոտ 4000 տոննա բուրդ, տարեկան արտադրվում է ևս 1000 տոննա բուրդ: «Այդ բուրդը կարելի է օգտագործել գորգերի, ՊՆ և առողջապահական ոլորտի համար ներքնակների արտադրության համար՝ ստեղծելով ևս 400 նոր աշխատատեղ»,-ասել է նա: Սաֆարյանը հավելել է նաև, որ կառավարությունը պետք է բարենպաստ պայմաններ ստեղծի ՓՄՁ-ներին արտոնյալ վարկերի տրամադրման համար:

С целью развития малого и среднего бизнеса в Армении председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян предлагает активизировать легкую промышленность, в частности организовать производство обуви и пошив матрацев.
Вазген Сафарян привел данные, согласно которым в Армению ежегодно импортируется порядка 10 млн пар обуви, в случае же организации местного производства есть потенциал для изготовления 5 млн пар, которые могут покрыть внутренний спрос. «В результате развития этого направления легкой промышленности станет возможным создать 3000 новых рабочих мест», – подчеркнул он.
В связи с этим председатель Союза отечественных производителей отметил, что Армения ежегодно экспортирует порядка 3500-4000 тонн сырья для изготовления кожи в Турцию, Грузию и Китай. «Следует предпринять шаги для того, чтобы это сырье оставалось в стране и использовалось в местном производстве», – пояснил он.
Аналогичная ситуация присуща и текстильной промышленности. По его словам, в Армении на сегодняшний день накопилось порядка 4000 тонн шерсти, к этому прибавляется еще 1000 тонн шерсти, производимой ежегодно. «Эту шерсть можно использовать для организации производства ковров, матрацев для Министерства обороны и Минздрава, что приведет к создание еще 400 новых рабочих мест», – сказал он. При этом Сафарян добавил, что правительство страны должно создать благоприятные условия для работы МСБ за счет предоставления льготных кредитов.