Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը համաձայն չէ Վերահսկիչ պալատի գնահատականի հետ Գյումրու տեխնոպարկի անարդյունավետ աշխատանքի, մասնավորապես նրա լաբորատորիաների մասին: Ըստ նրա, տեխնոպարկի զարգացման ծրագիրը հաստատված է և իրագործվում է փուլերով: «Ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին շահագործման կհանձնվի նախկին Մ. Նալբանդյանի անվան Գյումրիի պետական մանկավարաժական ինստիտուտի շենքը»,-ասել է նախարարը կառավարության մամլո կենտրոնում: Ինչ վերաբերում է լաբորատորիաներին, ապա դրանք աշխատում են և կարող են շահութաբեր դառնալ միայն մի քանի տարի անց:
Այդ առնչությամբ Վահրամ Ավանեսյանը հավելել է, որ իրագործվող ծրագրի շրջանակներում ակնկալվում է, որ 10 տարվա ընթացքում Գյումրիի տեխնոպարկում վերապատրաստում պետք է անցնեն շուրջ 8 000 մասնագետնր, որոնց 80 տոկոսն աշխատանք կստանա տեխնոպարկի տարածքում գործող ընկերություններում: «Այսօրվա դրությամբ վերապատրաստում է անցել 350 մարդ»,-ասել է նա: Ներդրումները նախագծի մեջ կազմում են 40-50 մլն դոլար:
Վահրամ Ավանեսյանը ուշադրությունը հրավիրել է նրան, որ խոսքը գնում է տեխնոպարկի զարգացման ծրագրի մասին, ոչ թե տեխնոավանի կառուցման, որի ծրագիրը կառավարությունը դեռ չի հաստատել:
Վերահսկիչ պալատը հունիսի 13-ին խորհրդարանում զեկույց ներկայացրեց 2012թ. պետբյուջեի միջոցների ծախսման մասին:

Economy Minister disagreed with Control Chamber's assessment which dubbed the Gyumri technopark activity as ineffective.
According to Vahram Avanesyan, the program of the technopark development is being implemented in successive steps. "Reconstruction of the building of the former Pedagogical Institute will be completed in December. As for the much criticized laboratories, they're currently operating, however they need several years to bring income," the official said.
"Current program envisages for 8000 experts to be trained in 10 years, with 80% to be provided with jobs in technopark. As of now, 350 people were retrained, with project investments totaling $40-50 million," he noted.
Earlier, Control Chamber submitted a report on the 2012 budget expenditures suggesting multiple cases of violations and misappropriation of public funds in the sectors of construction and state purchases.