Ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի գործով Հունգարիայի դատարանի որոշումը խիստ չի եղել, ասում է Հունգարիայի սահմանադրական դատարանի նախագահ Պետր Պաչոլայը: Այսօր ՀՀ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նա նշեց, որ չի ներկայացնում Հունգարիայի իշխանություններին և տեղյակ չէ վճռի նախապատմությանը:
Անդրադառնալով Հունգարիայի դատարանի` Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ դատապարտելու որոշմանը, դատավորն ասաց. «Ոչ միայն իշխանությունները, այլև զարմանալիորեն դեսպանները հունգարական դատարանի վճիռը չափազանց խիստ համարեցին: Դա ինձ անորոշության մեջ է գցում, ես չեմ ցանկանում մեկնաբանություններ տալ այդ կապակցությամբ, բայց նա գիշերով սպանել է իր գործընկերոջը, հետևաբար, իմ կարծիքով, հունգարական դատարանի որոշումն անեևին խիստ չէր: Խնդիրն այստեղ այն է, որ վեց կամ յոթ տարվա բանտարկությունից հետո Հունգարիան արտահանձնեց Սաֆարովին Ադրբեջանին, որ նա իր բանտարկությունը շարունակի Ադրբեջանում և ոչ թե ազատ արձակվի և հերոս ճանաչվի»:
Հունգարիայի ՍԴ նախագահը նաև հավելեց. «Որքան ես գիտեմ, դա միանգամայն անկակնկալ էր Հունգարիայի իշխանությունների համար: Իմ և Հունգարիայի անունից ներողություն եմ խնդրում հայ ժողովրդից այս գործի հետևանքով առաջացած խնդրի համար»: Հարցին` համաձա՞յն եք, որ Հունգարիայի և Ադրբեջանի միջև գործարք է եղել, Պետր Պաչոլայը պատասխանեց. «Ոչ, ես չգիտեմ, ես երբեք նման չեմ լսել»:

3 Июль 2013 - 13:30 AMT
Приговор по азербайджанскому убийце Рамилю Сафарову в Будапеште не был строгим. Об этом заявил председатель Конституционного суда Венгрии Петр Пачолай. Он подчеркнул, что не представляет официальный Будапешт и не знает всех подробностей дела.
«Не только власти, но и странным образом дипломаты посчитали приговор суда слишком строгим. Мне непонятно и я не хочу комментировать этот вопрос. Я не понимаю, как можно убить спящего, ночью и поэтому приговор суда относительно мягкий. Вся проблема в том, что после 6-7 лет заключения Венгрия экстрадировала Сафарова в Азербайджан, чтобы он там отбывал положенный срок, а не стал героем», – подчеркнул Пачолай.
Он также заметил, что насколько он знает, экстрадиция стала сюрпризом для венгерских властей. «От себя и от моей страны я прошу извинения перед армянским народом», – подчеркнул председатель КС Венгрии. А на вопрос о том, была ли сделка между Венгрией и Азербайджаном, он сказал, что не знает, о такой сделке он не слышал.