Կառավարությունը հուլիսի 4-ին հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության 2014-2016 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը: Ինչպես կառավարության նիստում հայտնել է ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը, ըստ ծրագրի, նոմինալ ՀՆԱ աճը ակնկալվում է 6,9 տոկոսի սահմաններում, իսկ 2015թ.՝ 10 տոկոսի սահմանում, իսկ 2016թ.՝ 11 տոկոս:
Ըստ նրա, այդ ֆոնի վրա Համախառն ներքին արդյունքի նկատմամբ պետական բյուջեի եկամուտ¬ների հա¬¬րաբերության ցուցանիշը 2014-2016թթ կտատանվի 23.63-23.87%-ի սահման¬ներում: «Դա 113 մլրդ դրամով ավելի է 2013թ. ցուցանիշից, եկամուտների աճը հիմնականում կապահովվի հարկային մուտքերի հաշվին»,-ասել է նա: Նա հավելեց, որ ակնկալվում է, որ երկամուտները 2015թ. կաճեն 116 մլրդ դրամով, իսկ 2016 թվականին՝ նույն մակարդակի աճ է ակնկալվում:
Հայաստանի պետբյուջեի ծախսերը 2014 թվականին կկազմեն 1 տրլն 258 մլրդ դրամ, ինչը 105 մլրդ դրամով ավելի է 2013թ, ցուցանիշից, նմանատիպ պլանավորում է նախատեսվում նաև 2015-2016թթ. համար:

4 Июль 2013 - 09:19 AMT
Правительство Армении на заседании 4 июля утвердило среднесрочную программу расходов на 2014-2016 гг.
Как сообщил в ходе правительственного заседания министр финансов Армении Давид Саргсян, согласно программе, рост номинального ВВП Армении в 2014 году ожидается на уровне 6,9%, в 2015 году – на уровне10%, а в 2016 году – 11%.
По его словам, на фоне этого роста доходы госбюджета Армении в 2014 году составят 1 трлн. 146 млрд. драмов или 23,63% от ВВП. «Это на 113 млрд. драмов выше показателя 2013 года, рост доходов в основном будет обеспечен за счет роста налоговых доходов», – сказал он. В связи с этим министр добавил, что увеличение доходов в 2015 году ожидается на уровне 116 млрд. драмов, а в 2016 году планируется аналогичный рост.
Что же касается расходной статьи госбюджета Армении, то здесь в 2014 году планируется показатель на уровне 1 трлн. 258 млрд. драмов, что на 105 млрд. драмов больше показателя 2013 года, аналогичное планирование будет и в 2015-2016 гг.